3 NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W 500 PLUS W 2017 ROKU

Obowiązują już zmiany, które mają spowodować, że mniej osób ma dostawać  500 złotych na swoje dzieci. Najważniejsze poprawki dotyczą dochodu utraconego. Rodzice nie będą mogli sztucznie zmniejszać sobie dochodu, żeby pobierać pieniądze na pierwsze dziecko. Ci, którzy mają przyznane 500 plus na drugie i kolejne dziecko, zmian nie odczują.

Do sierpnia 2017 roku często można było dogadać się z pracodawcą, żeby obniżyć wynagrodzenie i zejść poniżej progu 800 złotych na osobę, a  potem bez problemów ubiegać się o 500 złotych na pierwsze dziecko. Teraz rząd zablokował taką opcję.

Trudniej udowodnić utratę dochodu

Jeśli więc utracisz dochód z zatrudnienia albo,  gdy zakończysz prowadzenie działalności gospodarczej, a później w ciągu 3 miesięcy znowu uzyskasz dochód od tego samego pracodawcy lub uruchomisz działalność gospodarczą, to nie będziesz mógł skorzystać z obniżonych zarobków przy obliczaniu twojego dochodu.

Prowadzę działalność gospodarczą

Jeśli prowadzisz firmę i rozliczasz się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,  to samo twoje oświadczenia o dochodach nie wystarczy. Do tej pory tak było, ale urzędnicy nie dawali rady weryfikować twojego dochodu, dlatego rząd wprowadził zmianę, która w konsekwencji ma ograniczyć liczbę osób pobierających 500 złotych na dziecko. Teraz musisz dołączyć do wniosku 500 plus zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku oraz kwocie podatku ( ile zapłaciłaś lub zapłacił twój mąż) w poprzednim roku.

Czy na pewno jesteś samotną matką?

Samotna matka po zmianach musi mieć ustanowione alimenty. W innym przypadku, gdy ojciec jest znany i żyje, zdaniem rządu kobieta –  nie jest samotnym rodzicem. Do tej pory również wystarczało oświadczenie, że nie jest prowadzone wspólne gospodarstwo domowe. Teraz trzeba iść do sądu po alimenty i o 500 plus ubiegać się z jego wyrokiem. Podobne rozwiązane są stosowane przy staraniach o zasiłek rodzinny.

 

Podobają się wam te zmiany? Widać, że rząd robi wszystko, żeby tylko ograniczyć liczbę osób, które dostaje 500 złotych na dziecko. A może taka kontrola jest potrzebna? Piszcie w komentarzach.

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: