500+ (PLUS) – 13 PRZYPADKÓW, GDY NIE DOSTANIESZ 500+ ZŁOTYCH NA DZIECKO

500 zł wsparcia od rządu nie należy się każdej rodzinie, która ma dziecko. To najczęstszy zarzut pod adresem ustawy 500+ i jednocześnie sprawca największego bałaganu wokół niej. Ustawa 500+ rusza 1 kwietnia, ale lista wątpliwości dotycząca tego, kto może starać się o pieniądze, a kto ich na pewno nie dostanie, już teraz jest długa. By  rozwiać przynajmniej część z nich, zebraliśmy 13 przypadków, które określają, kiedy na 500 zł nie można liczyć, część z nich na własne życzenie. 

Choć presja, by wszystkie dzieci traktować tak samo i przyznać pieniądze bez względu na dochód także na pierwsze dziecko była spora, rząd się nie ugiął i w sejmie ustawa przeszła bez znaczących zmian. Senat także ją przyjął, więc został już tylko ostatni element – podpis prezydenta, który jest pewnie formalnością. Ustawa jasno określa sytuacje, w jakich rodzice nie mogą starać się o pieniądze dla swoich dzieci. Wynotowaliśmy z niej 13 przypadków wskazujących na to, że 500 zł rodzice nie dostaną. Część przez własną opieszałość i zaniedbanie. 

1.Jeśli nie złożysz wniosku. Nie wystarczy raz to zrobić. Należy to robić co rok.

WZÓR WNIOSKU

2. Rodzice jedynaka, jeśli średnie dochody przekraczają 800 złotych na osobę (1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego)

JAK OBLICZYĆ DOCHÓD

3. Jeśli twoje dochody przekroczą tylko o złotówkę 800 złotych na osobę, świadczenie nie będzie ci się należało. Zatem uważaj na podwyżki! Jeśli dostaniesz 500 złotych na pierwsze dziecko, bo twoja średnia wynosi np. 780 złotych na osobę, po czym szef cię doceni i da ci 50 złotych wyższą pensje, wówczas tracisz 500 złotych miesięcznie, a zyskujesz tylko 50 złotych podwyżki.

4. Rodzice dzieci, które mają powyżej 18 lat. Liczone są dzieci tylko niepełnoletnie.

5. Jeśli nie sprawujesz opieki nad dzieckiem. Pieniądze dostanie rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę.

6. Jeżeli zostaniesz poproszony o poprawienie wniosku i tego nie zrobisz. Masz na to 14 dni od otrzymania pisma w tej sprawie.

7. W przypadku, gdy złożysz wniosek bez wymaganych dokumentów gmina przyjmuje wniosek i wyznacza termin nie krótszy niż 14 dni i nie dłuższy niż 30 dni na uzupełnienie brakujących dokumentów. Jeśli tego nie zrobisz pieniędzy nie dostaniesz.

8. Jeżeli dziecko pozostaje w związku małżeńskim.

9. Jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej

10. Jeśli pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko

11. Jeśli członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

12. Jeżeli marnotrawisz świadczenie lub wydajesz niezgodnie z celem, to wówczas świadczenie możesz dostać w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.

13. Jeżeli w stosunku do ciebie wystąpią wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem lub niezgodnie wydajesz uzyskane świadczenie, samorząd może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jeżeli uniemożliwisz lub nie udzielisz wyjaśnień podczas wywiadu, samorząd może odmówić przyznanie ci świadczenia.

Jeśli uważacie, że ten wpis jest ciekawy, podzielcie się nim i bez oporów rozsyłajcie w sieci.

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

9 komentarzy do "500+ (PLUS) – 13 PRZYPADKÓW, GDY NIE DOSTANIESZ 500+ ZŁOTYCH NA DZIECKO"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
MARTA
15 lutego 2016 18:14

PO nie dawało nic żadnemu dziecku,Ja jak się zdecydowało tzw kosiniakowe to dziecku się należy do roku rzekomo jego życia a potem już nic,tylko że miało być ze też na każde,ale to każde dziecko dostanie co miesiąc 1000 zł,tylko niestety teoria a zrealizowanie to dwie odrębne sprawy,nie każdy dostanie.A 500+ DOBRZE ZE JEST CHOCIAŻ TAK JAK JET,CHOCIAŻ MOGŁOBY BYĆ RZECZYWIŚCIE NA KAŻDE DZIECKO.MUSICIE ZROZUMIEĆ ZE OD NIEDAWNA RZĄDZĄ,JAK ZNAJDA SPOSÓB BY MIEĆ WIĘCEJ PIENIĘDZY TO WTEDY POSTARAJĄ SIĘ BY WSZYSTKIE DZIECI DOSTAŁY.JA NIE PRACUJE MĄŻ ROŻNIE TO BYWA ,MAMY DWÓJKĘ DZIECI ,NAM SIE NIE PRZELEWA ALE CIESZYMY SIĘ ZE CHOCIAŻ… Czytaj więcej »

Frynia
18 lutego 2016 06:41

To niech maz sie do roboty wezmie. Dwojke dzieci potrafil zrobic to niech na nie zarobi. Ja tez bym chciala siedziec w domu z moim dzieckiem, ale zebysmy mieli dobrze to ja tez pracuje i w dodatku na 3 zmiany. I przez to ze UCZCIWIE PRACUJEMY I PLACIMY PODATKI to nic nam sie nie nalezy, nawet 100 zloty rodzinnego, bo dochody nam przekraczaja. A nieroby dostana po 500 zl, po 1000zl, po 1500 zl z moich podatkow na ktore z mezem ciezko pracujemy!!!!! ZENDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Natalia
22 marca 2016 21:23

W 100% SIĘ ZGADZAM. MAM 20 LAT, JESTEM NA PIERWSZYM ROKU STUDIÓW, NIE MAM ŚLUBU Z CHŁOPAKIEM, BO NAS NA TO NIE STAĆ, JEDNAK JESTEŚMY KOCHAJĄCYMI RODZICAMI, ODWAŻYLIŚMY SIĘ NA WIELE, JA PODJĘŁAM STUDIA GDY MÓJ SYNEK MIAŁ 2 MIESIACE, PODESZŁAM DO MATURY Z BRZUSZKIEM, MÓJ CHŁOPAK ROBI NA 3 ZMIANY, MAMY NA GŁOWIE KREDYT NA MIESZKANIE, A DOCHÓD PRZEKRACZA NAM DOSŁOWNIE O KILKA ZŁOTYCH I RÓWNIEŻ NIC NIE DOSTANIEMY, RADZIMY SOBIE W ŻYCIU SAMI, RODZINNEGO RÓWNIEŻ NIE MAMY, NIE LICZYMY NA NIC OD PAŃSTWA ANI NA NIKOGO. A CZY MOJE DZIECKO JEST GORSZE ? NIE, MA TYLKO AMBITNIEJSZYCH RODZICÓW,… Czytaj więcej »

honia
26 maja 2016 21:57

Mojemu dziecku się nie należy 500+ bo starsze jest już pełnoletnie,czyli to drugie traktowane jest jako pierwsze i jedyne,dochody przekraczają bo uczciwie pracujemy z mężem na umowę i płacimy dla Państwa podatki.Moje koleżanki dostaną,bo ich mężowie są na KRUSIE,biorą dofinansowania z Uni za,, pseudorolnika”a tak naprawdę pracują na czarno i trudnią się zupełnie inną branżą.Wniosek
KTO KOMBINUJE TEN MA
UCZCIWOSĆ W POLSCE NIE POPŁACA
POLITYCY W SPOTACH WYBORCZYCH KŁAMIĄ
MOJE SIOSTRY WYJECHAŁY ZA GRANICĘ NIEWIDZĄC W POLSCE PRZYSZŁOŚĆI
MOJE DZIECKO JEST SKRZYWDZONE
Dziękuję za takie wsparcie chorego Państwa,wsadźcie sobie te 500 w d…

20 grudnia 2017 06:17

to po co to robisz jak ci sie nie podoba ? ja sprzedawalem faktury zarabialem dziennie po 10k i nie narzekam teraz:>

bebek
9 lutego 2017 06:58

Najlepszy sort nierobów żyjących na garnuszku ludzi uczciwie pracujących ot co

Sylwia
15 sierpnia 2016 04:40

Witam, Moj maz ma dziecko z poprzedniego zwiazku placi na nie nie male alimenty. Ma pelne prawa rodzicielskie a synek jest u nas co tydzien na weekend swieta itp. Miesiac temu urodzilo sie nam dziecko i według przepisow ustawy 500+ na te drugie dziecko nie naleza nam sie pieniazki. Uwazam to za bardzo krzywdzace i niesprawiedliwe wobec mojego syna.

tomasz
29 października 2016 09:58

Ja mam w rodzinie gościa który chajtnął się z moją siostrą i wyjechali mieszkają od 15 lat w Paryżu w tym czasie założył własną firmę i ma dość duży przychód a teraz okrada ten biedny kraj na 500 zł plus co miesiąc moja druga siostra poznała typa i od kilku lat żyją bez ślubu mając dziecko i wyłudzając przy tym rożne zasiłki chociaż on i ona mają dobre posady ona pracuję w urzędzie który zajmuję się naliczaniem opłat za wywóz odpadów komunalnych i segregacją a on pracuję w jakiejś fabryce , i co wy na to czy to jest ok?

Torunianka
16 stycznia 2017 18:19

Zaszlam w ciaze na koniec studiow. Partner pracuje jednak takze nie mamy slubu bo nas na to nie stac. Dostalam kosiniakowe ponieważ nie mialam zadnego dochodu ale ze dostalam 3000zl ( dziecko urodzone pod koniec roku) to niemoge otrzymywać 500zl ponieważ dochod przekraczam! Od kiedy dochod uznaje sie miesieczny?chyba ze licza w przod ale takim sposobem moze za kilka lat wygram w lotka to nie uwzglednia tego?bzdura.. nie wierze ze to pisze ale pomysl PiS u jest do dupy. Jak ktos wspomnial jedynie Ci co oszukuja dostaja…

wpDiscuz
%d bloggers like this: