500 zł – kto dostanie pierwszy?

Program 500 zł plus ruszył, od dziś można składać wnioski. Rano próbowaliśmy to zrobić przez internet za pośrednictwem banku, ale nie udało się. System był przeciążony. Tłok jest też w urzędach, które będą zajmowały się wypłatą świadczeń. Czy jednak ten pośpiech ma sens i zadziała zasada, kto pierwszy ten lepszy? Okazuje się, że w przypadku programu 500 zł niekoniecznie data złożenia wniosku, będzie miała wpływ na termin wypłaty pieniędzy.

O 500 zł z rządowego programu może starać się 2,5 miliona rodzin. Urzędy mają 3 miesiące od chwili złożenia wniosku na wypłatę pieniędzy. O tym, że zainteresowanie jest ogromne, przekonaliśmy się dziś sami, gdy nie udało nam się zalogować do banku, który uczestniczy w programie i ma ułatwić przekazanie pieniędzy.  W wywiadzie dla Money.pl wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk mówił, że system jest przygotowany na przyjęcie 4 wniosków na sekundę. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie – to jednak za mało:) Zdecydowanie więcej rodziców już w pierwszych godzinach uruchomienia programu 500 plus ruszyło po pieniądze. W sumie nie ma się co dziwić, prezent przyjemny i w wielu domach niezwykle potrzebny.

Kto pierwszy, ten lepszy – niekoniecznie

Pośpiech w przypadku 500 zł plus nie zawsze się opłaci. Rząd deklaruje, że pieniędzy dla żadnej z uprawnionych rodzin nie zabraknie. Natomiast wypłata świadczenia nie będzie uzależniona od terminu złożenia wniosku. Kto więc najszybciej może liczyć na 500 zł? Wymieniamy w kolejności przypadki, które urzędnicy będą rozpatrywali najpierw.

  1. rodziny, które starają się o pieniądze na drugie i kolejne dziecko – w ich sytuacji nie trzeba sprawdzać dochodu, co znacznie skraca formalności
  2. rodziny, które już pobierają lub korzystały wcześniej ze świadczeń rodzinnych, zapomóg, zasiłków MOPS – ich dane urzędy, które teraz zajmują się przyznawaniem 500 zł, mają w systemie. Zdecydowanie łatwiej będzie więc sprawdzić ich dochód i szybciej będzie można skierować wniosek do wypłaty
  3. rodziny, które starają się o pieniądze na pierwsze dziecko – tu pamiętajcie – decyduje próg dochodowy. Im mniej skomplikowana sytuacja finansowa rodziny, tym łatwiej będzie urzędnikom przybić pieczątkę – do wypłaty.

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że pierwsze wypłaty ruszą w maju. Urzędnicy potrzebują co najmniej miesiąca na przenalizowanie wniosków i uruchomienie pieniędzy. W praktyce pewnie wszystko będzie zależało od ilości dokumentów, jakie dostanie każda gmina i sprawności urzędników. Dostajemy od Was sygnały, że w niektórych miejscach, by zapobiec chaosowi i ułatwić pracę, urzędy już wcześniej zapisywały osoby starające się o 500 zł na konkretny dzień i godzinę. Są gminy, gdzie przyjmowanie wniosków podzielono według ulic. Każdy z adresów zaproszony jest na inną godzinę, co na pewno pozwala uniknąć zbyt długich kolejek. Pamiętajcie jednak, że bez względu na to, kiedy złożycie wniosek, jeśli pieniądze wam się należą, dostaniecie je na pewno – z wyrównaniem od 1 kwietnia. Zgodnie z założeniami ustawy na zrealizowanie wypłat mają nieprzekraczalny termin 3 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Jak Wam poszło składnie wniosku? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod tekstem.

Jeśli uważacie, że ten wpis jest ciekawy, podzielcie się nim i bez oporów rozsyłajcie w sieci.

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "500 zł – kto dostanie pierwszy?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
2 kwietnia 2016 14:06

Nie ważne czy pierwszy czy ostatni, ważne żeby dostał każdy kto zasługuje 😉

wpDiscuz
%d bloggers like this: