Nieopodatkowane 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, czyli sztandarowy program rządu Rodzina 500plus ma ruszyć 1 kwietnia. Im bliżej tej daty, tym jest większy chaos informacyjny. Tu będziemy odliczać dni do 1 kwietnia i na bieżąco informować o zmianach, które będą pojawiać się w programie.

 

WZÓR WNIOSKU, KTÓRY TRZEBA ZŁOŻYĆ, ŻEBY OTRZYMAĆ 500 ZŁOTYCH NA DZIECKO

 

FAKTY I MITY O 500 ZŁOTYCH NA DZIECKO

9 lutego 2016

Dziś cały dzień w sejmie o 500plus. Debata jak zwykle nie wniosła wiele do sprawy. Nie zapowiada się, żeby jakieś zasadnicze poprawki zostały zaakceptowane przez większość. Zasady pozostają te same. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ustawa będzie ostatecznie przegłosowana jeszcze w tym tygodniu.

8 lutego 2016

Ten tydzień będzie kluczowy dla ustawy 500+. Rozpoczynają się prace w parlamencie. Czeka nas zatem wysyp propozycji, mniej lub bardziej racjonalnych, ale na końcu większość przegłosuje pewnie projekt, który jest przygotowany i o którym na tym blogu znajdziecie mnóstwo informacji. Samotne matki i ich szansa na 500 złotych pewnie zdominuje debatę, dlatego przygotowaliśmy informacje dla samotnych rodziców. Co muszą zrobić, żeby otrzymać 500 złotych.

SAMOTNE MATKI A 500 ZŁOTYCH. CO ZROBIĆ, ŻEBY DOSTAĆ

Nie będziemy wam zawracać głowy kolejnymi nieznaczącymi propozycjami polityków. Pisać będziemy jedynie o tych, które mają szanse na realizacje.

5 lutego 2016

Projekt ustawy 500+ nie przestaje nas zadziwiać. Okazuje się, że do kryterium dochodowego, które liczy się przy staraniach o 500 złotych na pierwsze dziecko liczą się dochody sprzed dwóch lat. Dokładnie z 2014 roku. Także już teraz szperajcie po szufladach szukając informacji na temat waszych zarobków sprzed dwóch lat. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się również co  możesz wliczyć do dochodu i co zrobić jeśli w międzyczasie stracisz pracę.

JAK OBLICZAĆ DOCHÓD DO PROGRAMU 500+ ZŁOTYCH NA DZIECKO

2 lutego 2016

Ustawa jest już w sejmie. Ma wejść w życie 1 kwietnia, co oznacza, że  parlament i prezydent mają 4 tygodnie, żeby uchwalić nowe prawo. Później cały marzec ma być przeznaczony na przygotowania samorządów, które wypłacać będą pieniądze. 1 kwietnia prawie 3 miliony uprawnionych rodzin ruszy po 500 złotych na dziecko. Najważniejsze zasady pozostają bez zmian:

– 500 złotych przysługuje od drugiego dziecka – bez kryterium dochodowego

– na pierwsze dziecko pieniądze dostaną tylko rodziny, w których dochód na osobę jest niższy niż 800 złotych (1200 w przypadku dzieci niepełnosprawnych). Trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające dochód.

– trzeba złożyć wniosek, można to zrobić pocztą – tu wzór wniosku

– pieniądze wypłacać będą gminy, mogą wypłacić na konto rodziców, ale też przekazem pocztowym

-500 złotych jest nieopodatkowane i nie jest wliczane do dochodu przy staraniach o świadczenia rodzinne

-pracownik socjalny po rozpoznaniu sytuacji rodziny będzie mógł podjąć decyzje o zamianie 500 złotych na pomoc rzeczową

 

Teraz czeka nas dwumiesięczna debata, która pewnie i tak nie będzie miała żadnego znaczenia, bo rząd jest zdeterminowany, żeby ustawę jak najszybciej przyjąć. Zasadniczych zmian nie spodziewałbym się, bo nie ma zapisanych na to pieniędzy w budżecie.

W uzasadnieniu ustawy ciekawy wykres, świadczący, że z programu 500 złotych dla dziecka skorzysta połowa rodzin.

I pewnie to będzie najbardziej wykorzystywanym argumentem w debatach między politykami. Jeśli do tej pory był chaos informacyjny to teraz należy się spodziewać mega chaosu.

Jeśli macie pytania piszcie je pod postem 500 ZŁOTYCH – 10 PYTAŃ I ODPOWIEDZIZnajdziecie tam dziesiątki pytań i odpowiedzi na najbardziej szczegółowe pytania i wątpliwości. 

 

1 lutego 2016

Mamy  WZÓR WNIOSKU 500 ZŁOTYCH NA DZIECKO który trzeba będzie składać, żeby otrzymać 500 złotych na dziecko. Ministerstwo przedstawiło go dziś razem z projektem rozporządzenia. Jeśli macie pytania, to wpisujcie je po tekstem 10 pytań i odpowiedzi. Tam rozwiewamy wszystkie Wasze wątpliwości. 

500 ZŁOTYCH – 10 PYTAŃ I ODPOWIEDZI

Pozytywne jest to, że według projektu, osoba podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składająca wniosek o 500 złotych nie będzie musiała przedstawiać zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego. To gminy odpowiedzialne za wypłaty pieniędzy uzyskają we własnym zakresie takie dane, bez niepotrzebnego fatygowania rodziców czy opiekunów.

Rząd przyjął dziś projekt ustawy „500 złotych na dziecko”.  Nie ma w nim jakiś zasadniczych zmian, więc na razie wszystkie pytania i odpowiedzi o których wcześniej pisaliśmy, pozostają aktualne. Szczegóły projektu mają być znane jutro. Już dziś wiadomo jednak, że 500 złotych bez kryterium dochodowego będzie przysługiwało od drugiego dziecka. Na pierwsze dziecko pieniądze będzie można dostać, jeśli dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. 

31 stycznia 2016

Jutro kolejny etap wdrażania 500 złotych dla dziecka, czyli program ma przyjąć rząd. Ale coraz częściej mówi się o przesunięciu startu. Dziś sugerował to wpływowy polityk partii rządzącej –  Joachim Brudziński.

„Niektóre samorządy mówią, że będzie konieczność obsuwy, mówiąc językiem potocznym. Ale gdyby nawet zdarzyło się tak, że jakieś rodziny, które złożą wnioski o wypłatę należnych świadczeń od 1 kwietnia, otrzymają z miesięcznym, dwumiesięcznym – niektórzy mówią nawet o lipcu – opóźnieniem, to jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia” (www.300polityka.pl)

Potwierdzają się zatem nasze informacje, że samorządy nie są przygotowane do wypłaty i bez względu na to,  co będzie ustalone w Warszawie, pieniądze tak szybko nie wpadną do naszych kieszeni.

29 stycznia 2016

Najwięcej kontrowersji budzi przepis o tym, że jeśli rodzice będą marnotrawić pieniądze na dzieci, to wówczas urzędnik może nam je odebrać i zdecydować o konkretnym zakupie. Wiceminister Bartosz Marczuk wyjaśniał dziś podczas debaty, że w projekcie ustawy zawarto przepisy które przewidują, że jeżeli gmina ma informacje, że pomoc jest marnotrawiona, będzie miała prawo wypłaty świadczenia w formie rzeczowej lub w formie usługi np. wykupienia przedszkola lub kolonii. Gmina będzie mogła w określonych przypadkach zlecać Ośrodkowi Pomocy Społecznej przeprowadzenie zawężonego wywiadu środowiskowego. Zdaniem wiceministra świadczenie wypłacać będzie gmina, która jest dość blisko lokalnych środowisk i w radarze ma już właściwie te rodziny, w których może dochodzić do takich sytuacji marnotrawienia.

Trzeba zatem uważać, żeby nie być na radarze. Z drugiej strony nadal ciekawi nas to na jakiej podstawie urzędnik będzie decydował o odebraniu 500 złotych na dziecko. Projekt ustawy jest w tym zakresie bardzo niejednoznaczny i zakłady wrzechwładzę urzędnika, który znowu niby wie lepiej niż rodzice.

 

28 stycznia 2016

godz. 13.30

Minister finansów gasi pożar twierdząc, że nic się nie stało i program wystartuje zgodnie z planem, czyli od 1 kwietnia. Dowodem na to ma być przyjęcie dziś ustawy w tej sprawie przez Komitet Stały Rady Ministrów, czyli tzw. mały rząd. We wtorek projekt ma być przyjęty przez Rząd i wówczas trafi pod obrady sejmu i senatu. W projekcie nic się nie zmieniło. 500 złotych ma być wypłacane na drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia. Na pierwsze dziecko pieniądze będą przyznawane, gdy dochód nie przekroczy 800 złotych na osobę. Jedno jest pewne. Chaos informacyjny trwa w najlepsze, a wypowiedzi urzędników i dokumenty przez nich produkowane jeszcze ten chaos pogłębia.

godz. 12.00

Ministerstwo finansów negatywnie zaopiniowało wypłaty 500 złotych na drugie i kolejne dziecko. Jako powód podaje znaczący wzrost wydatków z budżetu państwa. Drugim powodem jest zdaniem ministerstwa jest negatywny wpływ na rynek pracy, gdyż urzędnicy twierdzą, że rodzice po otrzymaniu pieniędzy przestaną pracować.

27 stycznia 2016

Media obiegły informacje dotyczące opóźnienia w wejściu w życie programu. Pisaliśmy o tym już przed tygodniem. Samorządy, które będą wypłacać pieniądze nie są na to gotowe. Dlatego proponują 3 miesięczne vacatio legis co oznacza rozpoczęcie wypłat od 1 czerwca. Rząd twierdzi jednak, że zdąży do 1 kwietnia. Klasyczny ping pong,oby tym razem nie uderzył w rodziny, które oczekują na obiecane pieniądze.

Podziel się
Podziel się


%d bloggers like this: