CZY 500 PLUS BĘDZIE PRZED ŚWIĘTAMI?

Kiedy gminy dokładnie wypłacą  grudniowe 500 plus? Zgodnie z prawem mogą to zrobić nawet ostatniego dnia miesiąca. Jednak już w zeszłym roku minister rodziny pracy  i polityki społecznej apelowała do urzędników, by zakasali rękawy i w miarę możliwości przelewy wysyłali przed świętami. Najpierw samorządy muszą jednak dostać pieniądze od wojewodów. Wielu rodzinom, dzięki wsparciu 500 plus łatwiej będzie zorganizować Boże Narodzenie. 

W tym roku z ministerstwa nie popłynął jeszcze żaden komunikat w sprawie szybszych wypłat. Ministerstwo nie ma wprawdzie realnego wpływu na przyśpieszenie przelewów,  ale może samorządy, które przyznają świadczenia,  prosić o wyrozumiałość  i zrobienie prezentu czekającym na pieniądze. Tak było w zeszłym roku, gdy szefowa resortu wysłała specjalny list do urzędników. W wielu miejscach udało się zrealizować jej prośbę i wypłacić 500 plus kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Kiedy 500 plus na koncie?

Urzędnicy w poszczególnych miastach sami ustalają harmonogram wypłat wszystkich zasiłków  – w tym także 500 plus. Są miejsca, gdzie termin przypada dopiero na 25 dzień miesiąca. Tak jest chociażby w Gdańsku. Jeśli w kalendarzu 25 jest dniem wolnym od pracy – co dzieje się właśnie w grudniu, to wypłata musi nastąpić pierwszego dnia roboczego. W tym przypadku będzie to dopiero 27 grudnia, po drugim wolnym od pracy świątecznym dniu.

W zeszłym roku  jednak nie tylko w Gdańsku, ale i w większości innych miast udało się urzędnikom zmobilizować i przekazać rodzinom pieniądze przed Bożym Narodzeniem.  Tak było w Lublinie, Chełmie czy Białej Podlaskiej. W tym roku już także z niektórych gmin padają deklaracje o przyśpieszeniu wypłat. Na stronach szczecińskiego urzędu już jest pojawiła się informacja, że wszystkie świadczenia zostaną wypłacone 20 grudnia. Urzędnicy  mają świadomość, jak w tym miesiącu szczególnie potrzebne są rodzicom dodatkowe pieniądze.  By jednak rozpocząć wypłaty, muszą dostać budżet przewidziany dla programu 500 plus od urzędów wojewódzkich. Jeśli na kontach gmin pieniądze będą  około 15 grudnia, to pracownicy zdążą je rozdzielić wśród rodzin, którym przysługuje świadczenie.

Ci, którzy liczą więc na to, że  dostaną 500 plus wcześniej niż zazwyczaj i będą mogli przeznaczyć je na organizację świąt, mogą być optymistami.  Pieniądze powinny do rodzin trafić najpóźniej 2 dni przed Bożym Narodzeniem.

 

Jeśli uważasz, że te informacje są ważne, podziel się wpisem z innymi.

 

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "CZY 500 PLUS BĘDZIE PRZED ŚWIĘTAMI?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
gucia
29 grudnia 2017 08:21

i na szczęście wiele wpłat wpłynęło. Mamy na https://program500plus.org.pl/ chwaliły się, że Święta były uratowane. Dzieciaki miały radochę 🙂

wpDiscuz
%d bloggers like this: