DO SZKOŁY BEZ MAKIJAŻU I SZPILEK

Bez krzykliwego makijażu, butów na obcasie i rozpuszczonych włosów mają przychodzić do szkoły uczennice podstawówek. To efekt zmian, jakie mogą wprowadzić dyrektorzy. Obowiązek wymusza reforma edukacji, która przywracając 8 klasową podstawówkę automatycznie mobilizuje kierowników placówek do napisania nowego statusu szkoły.

W nowych statusach pojawiają  się informacje dotyczące wyglądu uczniów. To oznacza, że wraz z wejściem w życie przepisów skończy się rewia mody na korytarzach. Dziewczyny  nie będą mogły mieć pomalowanych paznokci, zakładać szpilek i ubrań zbyt odsłaniających ciało.  Niedopuszczalna będzie rzucająca się w oczy biżuteria. O szczegółach zaostrzonego regulaminu w każdej szkole decydować ma dyrektor.  To on  dobrowolnie tworzy zbiór zasad dotyczących tego, co mogą, a czego nie, chodzący do jego szkoły uczniowie. Ministerstwo Edukacji nie wyznacza żadnych standardów, zrzucając całkowicie odpowiedzialność w tej sprawie na szefów szkół. Nowy status każdy z nich musiał opracować do końca listopada.

Skromna szkoła

Z pierwszych informacji wynika, że w niektórych miejscach zabronione będą rozpuszczone długie włosy.  W  innych zakaz dotyczyć ma też dredów i irokezów. Są szkoły, gdzie nawet farbowanie włosów nie będzie dobrze widziane przez nauczycieli.  Jak tłumaczą wprowadzający te zmiany dyrektorzy, wszystko po to, by bardziej dbać o higienę uczniów. Dziewczyny w pełnym makijażu muszą się liczyć z tym, że zostaną  wysłane do łazienki, by całkowicie zmyć go z twarzy. W niektórych  toaletach mogą pojawić zmywacze i waciki, które pomogą usunąć lakier czy cienie. Tam, gdzie ich nie zabraknie, wystarczyć będzie musiała ciepła woda i ręcznik.

Kara za malowanie

Nawet, jeśli surowe zasady uczniom się nie przypadną do gustu, nie będą mogli przeciw nim protestować. Dyrektor placówki  akceptując nowy status wymusza jednocześnie jego egzekwowanie. Karą za niestosowanie się do regulaminu może być obniżona ocena z zachowania, która pojawi się na świadectwie. Swoje statusy zmienić musiały także licea i szkoły wieczorowe dla dorosłych. W tych placówkach również dyrektorzy wprowadzają wymagania dotyczące wyglądu uczniów. W większości dotyczą one neutralnych kolorów lakieru na paznokciach i lekkiego, nie rzucającego się w oczy makijażu.

 

Podobają Wam się takie zamiany? Napiszcie w komentarzach.

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: