DZIECKO W SAMOLOCIE

Tanie loty i przyjemne ofert biur podróży sprawiają, że coraz młodsze dzieci wsiadają na pokład. Latanie z dziećmi to idealny temat przed zbliżającymi się wakacjami. Wielu rodziców ma nie tylko obawy dotyczące takiej podróży, ale i nie wie, jakie dziecko ma prawa w samolocie. Jak więc się do lotu przygotować i co zrobić, by przetrwać go bez problemu? O tym opowiada Marta Short, doświadczona stewardessa linii Emirates  i mama 4 letniej Mayi oraz  1,5 letniego Ethana. Marta ze swoją rodziną mieszka w Australii. 

Im lepiej zaplanujemy podróż samolotem, tym łatwiej zniosą ją dzieci. Najwygodniej wybrać nocny lot – jest szansa, że maluchy większość trasy prześpią. Koniecznie trzeba mieć zapas ulubionych przekąsek i napojów dzieci – zazwyczaj można je bez limitu  przewozić w bagażu podręcznym. Przydadzą się kocyki i sprawdzone zabawki. Na długi lot warto zabrać nową zabawkę – będzie atrakcją, która przyciągnie uwagę. I przede wszystkim nie należy obawiać się latania z dziećmi – to skrót dobrych rad od Marty, która przelatała tysiące mil. Więcej niezbędnych informacji, dla rodziców, którzy planują podróże samolotem z dziećmi – w naszej rozmowie.

Kiedy Twoje dzieci zaczęły latać samolotem?

Moja córka miała 9, a syn 5 miesięcy, jak polecieliśmy pierwszy raz w tak długo podróż, bo z  Australii do Polski.

Jak maluchy przetrwały tę podróż?

Ku naszemu zaskoczeniu oboje przetrwali ta podróż zadziwiająco dobrze! Pamiętam –  jak wysiedliśmy w Polsce to  pomyślałam, że  nie wyobrażałam sobie, że będzie to tak pozytywne doświadczenie. Byliśmy z mężem nastawieni na całkowite fizyczne wyczerpanie, a dzieci i lot z nimi bardzo nas zaskoczył!

Czyli, co takiego trzeba zrobić, by lot nie był męczący ani dla dziecka ani dla rodziców, kiedy latać? Co zabrać na pokład?

Pierwsza  bardzo ważna rzecz jest to by na długa podróż ( międzykontynetalna  czy inna wielogodzinna)  zarezerwować nocny lot – jeśli mamy taki wybór –  oczywiście. To jest niezwykłe udogodnienie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, z którego wielu rodziców  nawet nie zdaje sobie sprawy! Nocny lot powoduje, że dziecko pozostaje w swoim rytmie dnia i nocy i jest duża szansa, że prześpi nam większość lotu. Pamiętam, jak wylatywaliśmy z Sydney  o 21 – szej, to z 14 godzinnego lotu Maya przespała 10 bo była to dla niej noc  i było to wielkie udogodnienie. Zamiast zabawiać ja prze 14 godzin robiliśmy to tylko przez cztery!

Kolejna sprawa,  by wziąć dziecka ulubiona rzecz, która  daje mu poczucie komfortu – ulubiona  przytulanka, pieluszka itp.  Jest to niezwykle pomocne w naturalnym wyciszeniu i uspokojeniu dziecka w tej jakże nowej i ekscytującej sytuacji, jaka jest taka podróż! Ja również bardzo polecam używanie nosidełek.W takim nosidełku dziecko jest przy naszym ciele, daje mu tu poczucie bezpieczeństwa,  a nam wolne ręce ! Zaletą nosidełek jest również, to, że można w nich mieć dziecko, które ma parę miesięcy, jak i kilka  lat.

Na podróż samolotem koniecznie należy wziąć dużo jedzenia, ulubione zabawki, parę książeczek oraz nowa zabawkę której dziecko wcześniej nie dostało.Tę rade ja dostałam od pewnej pani ze sklepu dziecięcego i uważam, ze jest to bardzo ważny element podróży z dzieckiem! Nowa zabawka jest doskonała i pomocna, kiedy wykorzystaliśmy już wszystkie inne opcje, a  dziecko się wyspało, zjadło, obejrzało bajki i zaczyna się niecierpliwić. Podajemy mu pięknie zapakowaną zabawkę i gwarantuje, że kolejne 2 godziny upływają nam w ciszy i spokoju. Tu polecam coś oczywiście niegłośnego czy wymagającego dużo miejsca. Świetnie sprawdzają się puzzle, kredki, male autka, nowy pluszak.

Ważne  jest  wziąć ze sobą ze 3 kocyki ponieważ w samolocie często jest zimno, a taki kocyk można również położyć na ziemi pod nogami i posadzić na nim naszego szkraba z paroma zabawkami.

Na jakie ułatwienia mogą liczyć rodzice w samolocie?

Kiedy lecimy z dzieckiem, które nie waży więcej niż 11 kg możemy liczyć na bassinetkę, czy przyczepiane do ściany samolotu łóżko, w którym to może leżeć nasze maleństwo.  Jest to niezwykle udogodnienie, ale należy pamiętać, że liczba takich miejsc miejsc w samolocie jest ograniczona i jak rezerwujemy nasz lot należy zaznaczyć,  że chcemy miejsce z bassinetką. Wiele linii oferuje tez słoiczki dla dzieci, zabawki, zestawy higieniczne, ale ja  absolutnie nie liczyłabym tylko na to, a traktowała te rzeczy raczej jako dodatkowy i  nieoczekiwany bonus.

Co można zabrać bezpłatnie dla dziecka?

Dla dziecka do dwóch lat zazwyczaj można wziąć wózek i jeszcze jeden dziecięcy przedmiot typu fotelik samochodowy, czy krzesełko do karmnienia oraz 10 kg bagażu głównego. Należy pamiętać jednak, że każda z linii  może się różnić w tej kwestii i konieczne jest dokładne sprawdzenie  tych rzeczy przed lotem. W moim przypadku, jak leciałam Emitares to mogłam  wziąć  wózek, fotelik i 10 kg bagażu głównego oraz nielimitowany bagaż podręczny – przywileje latania z dzieckiem😊

Po drugim roku życia dzieci mają już swoje miejsce w samolocie i obowiązują je limity bagażowe – takie jak dorosłej osoby w danej linii lotniczej. Czyli w przypadku Emirates 3 letnia Maya lat miała 30 kg limitu bagażowego  i  fotelik dla niej był już częścią jej całkowitego bagażu.

Jak przewozić jedzenie dla maluchów- mleko, kaszki,słoiczki? 

To jest bardzo ważne pytanie i z mego doświadczenia wiem ze wielu rodziców ma błędne informacje w tym temacie.Sprawa wygląda następująco, można wziąć jedzenie dla dziecka , picie, słoiki, mleko w proszku bez limitów.

Limity na napoje  nie dotycza lotu z dziećmi. Ja latam ze swoimi dziećmi od 4 lat i zawsze biorę termos z gorąca wodę do uzupełnienia butelek , przewożę litrowe wody kokosowe, mineralne, mleko w proszku słoiczki. Jednak zasady dotyczące tego tematu zmieniają się z dnia na dzień i wiele zależy też od strażników granicznych na lotnisku.

Ja parę razy musiałam – niestety głównie w Polsce – pewnie i stanowczo powiedzieć personelowi sprawdzającemu bagaże podręczne, ze czeka nas długi lot i potrzebuje tyle pici i jedzenia.

Bardzo  polecam by wziąć dużo  suchych przekąsek, które dziecko może trzymać w rączce. Doskonałe są również takie rzeczy jak awokado, banany,krojone warzywa i dipy, usmażone i łatwe do jedzenia rączką placuszki i inne ulubione przekąski naszych pociech.

Czy w samolocie uda się podgrzać jedzenie, gdy będzie taka potrzeba? Czy można skorzystać z lodówki?

Jak najbardziej tak! Po wejściu na pokład prosimy  panią stewardessę i wręczamy jej rzeczy,  które potrzebujemy,  by były w lodówce ! Jogurty, lekarstwa i wszystko, czego potrzebujemy, będzie bezpieczne  przechowane. Pani stewardessa wróci do nas z formularzem, na którym napiszemy nasze dane i miejsce w samolocie i pod koniec lotu odda nam nasze rzeczy. Należy oczywiście pamiętać, by być rozsądnym w tej kwestii i że miejsca w lodówkach są ograniczone😊

Podgrzanie również jest możliwe, słoiczki czy butelki mogą być podgrzane w gorącej kąpieli wodnej, bo nie używa się na pokładzie kuchenek do podgrzewania

Sporo linii oferuje dodatkowy –  najczęściej płatny pakiet, gwarantujący pierwszeństwo wejścia na pokład z dziećmi, czy warto go kupić?

Absolutnie nie! Jak podróżujemy z dziećmi, to automatycznie mamy pierwszeństwo wejścia na pokład i taka opcja według mnie, jest zbędnym wydatkiem.

Dzieci często płaczą i marudzą w samolocie – jak reagują inni pasażerowie?

To bardzo ważne pytanie i wiem ze wielu rodziców bardzo stresuje się tym tematem, ale z mego wieloletniego doświadczenia zarówno, jako stewardess, jak  i mamy, powiem ze pasażerowie są bardzo wyrozumiali i bardzo pomocni! Ludzie naturalnie pomagają sobie i często pomagają w zabawianiu dzieci.

Czy lot dla dziecka jest bezpieczny?

Loty są bezpieczne dla dzieci, ale należy pamiętać, by dzieci były całkowicie zdrowe, nie miały żadnej infekcji, kaszlu a już na pewno zatkanego nosa! Absolutnie nie wolno latać z dzieckiem, które ma katar, bo grozi to w najgorszym wypadku uszkodzeniem uszu. Taki lot będzie również bardzo nieprzyjemny dla dziecka. Ja zawsze radze rodzicom, by parę tygodni przed lotem wspomóc dodatkowo odporność dziecka,  bo prawda jest ze podczas lotu dziecko jest otoczone zwiększoną ilością bakterii i wirusów.

Czy warto latać z dziećmi, czy lepiej poczekać z dalekimi podróżami?

Ja jestem zdecydowanie za tym, by latać dziećmi! Takie doświadczenie jest bardzo stymulujące dla naszych pociech i jak jesteśmy dobrze przygotowani – również dla nas rodziców jest to niezwykle i pozytywne doświadczenie.

Jeśli uważacie, że ten wpis jest ciekawy i komuś może się przydać, podzielcie się nim na Facebooku i bez oporów rozsyłajcie w sieci.

Pytania dotyczące podróży z dziećmi, zostawiajcie w komenatrzach pod tekstem.

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: