JAK SIĘ POŚPIESZYSZ, DOSTANIESZ PREMIĘ ZA DRUGIE DZIECKO. NOWE POMYSŁY RZĄDU.

Im szybciej urodzisz drugie dziecko, tym dłuższy urlop dostaniesz. Zasada z powodzeniem stosowana w Skandynawii może zostać wcielona w Polsce. W radiu RMF Elżbieta Rafalska,  minister rodziny, pracy i polityki społecznej sugerowała, że warto zastanowić się nad tym, by nagradzać rodziców, którzy zbyt długo nie zwlekają z decyzją o drugim dziecku . –  Dzisiaj wiemy, że kobiety o wiele później niż kilka lat temu decydują się na pierwsze dziecko. Czasami ta decyzja zapada zbyt późno, aby urodziło się drugie dziecko. Dlatego, wydaję mi się, że należy zachęcić rodziców, żeby szybciej się decydowali na kolejne dzieci – powiedziała Elżbieta Rafalska. Rządowi podoba się rozwiązanie stosowane z powodzeniem w Szwecji. Tam doceniane są mamy, które spieszą się z rodzeniem dzieci. Jeśli więc różnica między maluchami nie jest większa niż  30 miesięcy, mama może być na urlopie dłużej o co najmniej rok. Taki bonus ma zachęcić rodziców do szybszych i odważniejszych decyzji  w sprawie posiadania dzieci.

Polki nie mają czasu na dziecko

O tym, że takie nagrody mogą się przydać, świadczą statystyki. Z najnowszych badań wynika, że co trzecia kobieta odkłada założenie rodziny, bo boi się, że nie pogodzi obowiązków domowych i zawodowych.  Okazuje się, że Polki w pracy spędzają  o ponad godzinę więcej niż ich koleżanki w Europie. To automatycznie sprawia, że aktywne zawodowo mamy zostawiają dzieci w żłobku na 13 godzin więcej tygodniowo niż dziewczyny w Paryżu albo Niemczech. Prawie 40 % firm nie zgadza się też na elastyczny grafik, czy pracę z domu, co powoduje, że Polska ląduje na końcu europejskiej listy przedsiębiorstw przyjaznych młodym rodzicom.

Są pieniądze na dzieci

10 178 zł rocznie takie jest średnie wsparcie rządów krajów unijnych dla rodzin. Zaliczają się do niego ulgi i świadczenia rodzinne.  W Polska rodzina może dostać  8 225 zł, co w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia plasuje nas w czołówce  – bo na 4 miejscu wśród 28 krajów Unii. Najwięcej pieniędzy na wychowanie dzieci dostają mieszkańcy Luksemburga –  32 190 zł i Francji  – 28 979 zł.  Polska znalazła się tuż za podium dzięki programowi 500 plus. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika , że w pierwszej połowie 2017 roku urodziło się w Polsce ok. 272 tys. dzieci, czyli o 7% więcej niż rok wcześniej i 10% więcej  w porównaniu do  takiego samego okresu sprzed 2 lat.

Myślicie, że premia za szybkość jeszcze bardziej może poprawić te statystyki?

 

Cytowane dane pochodzą z raportu  PwC Polska ps://www.pwc.pl/pl/media/2017/2017-11-23-pwc-ulgi-swiadczenia-prorodzinne.html

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: