JAKI BĘDZIE URLOP MACIERZYŃSKI W 2018 ROKU?

Urlop macierzyński dostaje automatycznie każda kobieta zatrudniona na umowę o pracę, która  urodziła lub za chwilę urodzi dziecko. Prawa do wolnego od dotychczas wykonywanej pracy ma też matka, która  dziecko adoptowała albo  będzie je wychowywała  w rodzinie zastępczej. Przerwa w pracy jest płatna i obowiązkowa. Na co mogą liczyć kobiety w czasie urlopu, który wypada im 2018 roku? W tym wpisie dostaniecie wszystkie najważniejsze informacje.

W czasie przerwy mamie przysługuje zasiłek macierzyński. W jakiej kwocie co miesiąc będzie wpływał na konto,  wylicza się na podstawie przeciętnej dotychczasowej miesięcznej pensji kobiety. Najczęściej zasiłek jest taki sam (lub podobny), jak dotychczasowa wypłata. Pamiętajcie, że  zgodnie z prawem urlop należy się tylko kobietom, które przed urodzeniem dziecka pracowały na etacie. Nie ma znaczenia, czy był to pełen wymiar, pół etatu albo jego ćwierć.

Mama z własną działalnością

Mamy, które prowadzą działalność gospodarczą mają takie same prawa do urlopu macierzyńskiego, jak ich koleżanki zatrudnione na etacie w prywatnej czy państwowej firmie. Przed urodzeniem dziecka muszą jednak złożyć do ZUS następujące dokumenty.

  • wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego
  • zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę z informacją o przewidywanej dacie porodu
  • akt urodzenia dziecka
  • zaświadczenie o płaceniu składek

Wszystkie potrzebne druki dokumentów są na stronie ZUS, można je też dostać w każdej placówce. Wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego na urlopie macierzyśńskim kobietom prowadzącym własną działalność zależy od tego, jak duże były płacone przez przedsiębiorczą mamę składki.

Jak dostać urlop macierzyński?

Urlop macierzyński kobieta zatrudniona na etacie, jak i prowadząca własną działalność może wykorzystać jeszcze przed porodem. Ma prawo do 6 tygodni wolnego przed urodzeniem dziecka. Większość z pracujących przyszłych mam decyduje się wtedy jednak na pełnopłatne  zwolnienie lekarskie, a macierzyński zostawia na okres, gdy maluch jest już na świecie. Długość urlopu zależy od tego, ile dzieci w czasie jednego porodu mama urodzi. Kobieta ma prawo do:

  • 20 tygodni po urodzeniu jednego dziecka
  • 31 tygodni, gdy rodzą się bliźniaki
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci
  • 35 tygodni po urodzeniu czworaczków
  • 37 tygodni na opiekę nad pięcioraczkami

Mama na etacie składa wniosek o urlop macierzyński do swojego pracodawcy. Informuje w nim o dacie porodu i załącza akt urodzenia dziecka.

Świeżoupieczona mama pracująca na etacie musi wykorzystać minimum 14  tygodni urlopu, nie ma możliwości rezygnacji z tej przerwy. Potem  ma prawo wrócić do pracy, ale pod warunkiem, że opieką nad dzieckiem zajmie się ojciec malucha, który jest ubezpieczony. W momencie przejścia na urlop zamiast mamy, tata musi zrezygnować na 6 tygodni z pracy. By dokonać takiej zmiany kobieta powinna tydzień przed planowanym powrotem do pracy złożyć wniosek swojemu szefowi, a on nie ma prawa go odrzucić.

Jeśli kobieta przed porodem miała umowę na czas określony i jej koniec wypada w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, to młoda mama nie musi się martwić. Ma prawo do pełnego rocznego urlopu macierzyńskiego, który liczy się od dnia urodzenia dziecka i nie kończy wraz z wygasającą umową. Przez 52 tygodnie kobieta będzie dostawała zasiłek macierzyński naliczany według jej wcześniejszej pensji.

Jakie składki ma biznesmama?

Mama, która prowadzi swoją działalność w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, może kontynuować pracę albo ją zawiesić i zająć się wyłącznie dzieckiem. Jeśli będzie chciała łączyć biznes z opieką nad maluchem, to musi opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pozostałe składki emerytalne i rentowe w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego finasowane są z budżetu państwa.

Mama bez pracy

Niepracujące mamy też mogą liczyć na  zasiłek macierzyński. W ich przypadku zawsze jest on w tej samej kwocie – 1000 złotych. Takie pieniądze dostają co miesiąc przez rok, nawet, jeśli przed urodzeniem dziecka nie płaciły żadnych składek, były bezrobotne, studiowały czy pracowały na umowę o dzieło. Pieniądze są gwarantowanym wsparciem od państwa dla każdej mamy.

Pamiętajcie, że przepisy często się zmieniają, więc opisywane warunki dotyczą tylko 2018 roku.

Jeśli wpis rozwiał Twoje wątpliwości i był pomocny, podziel się nim z innymi. Bez oporów udostępniaj go w sieci.

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: