JAKIE IMIONA BYŁY NAJPOPULARNIEJSZE W 2017? JUŻ WIADOMO.

Julia i Antoni to imiona najczęściej nadawane dzieciom w poprzednim roku. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zestawienie, które pokazuje, jak najchętniej w 2017 roku rodzice nazywali swoje maluchy. Antków urodziło się 9794 i drugi rok z rzędu imię to jest na pierwszym miejscu rankingu.

W przypadku dziewczynek sytuacja uległa zmianie. Julia wyprzedziła najpopularniejszą w 2016 i 2015  roku Zuzannę.  Julek przyszło na świat 9374. W pierwszej piątce są też Zofia, Lena i Maja i w tym zestawieniu nie ma żadnych niespodzianek,  bo te imiona od kilku lat są czołówce najchętniej wybieranych przez rodziców.  Czasami jedynie nieznacznie zmienia się ich pozycja w rankingu.

Król Antoni

Antoni, który dwa lata temu zdetronizował będącego przez długi czas na pierwszym miejscu Jakuba w 2017 roku potwierdził swoją popularność. To imię łacińskie i oznacza wspaniały, doskonały, wybitny. Być może właśnie ten opis Antoniego sprawił, że rodzice decydowali się tak nazwać swojego syna.  Na drugim miejscu zestawienia pojawił się Jakub, na trzecim jest Jan, który zepchnął z podium goszczącego tam w ubiegłym roku Szymona. Miejsce w pierwszej piątce ma jeszcze Franciszek, który od 2 lat z sukcesem pnie się w górę rankingu. Widoczny jest natomiast spadek Kacpra, który w 2013 i 2014 roku był na drugim miejscu wśród najchętniej nadawanych imion męskich, a w minionym ledwo załapał się na ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce.

Imiona rzadko spotykane

Na drugim końcu zestawienia są znacznie mniejsze liczby. W 2017 roku urodziły się w Polsce dwie  Ziny, Zory, Tasije czy Nasturcje. Trzy dziewczynki dostały imiona  Kayah, Jesika i Ivy. Cztery nazywają się Penelope i Scarlett.  W zeszłym roku w Polsce urodziło się też dwóch Elvisów, Zorianów, Zlatanów czy Urielów. Trzech ma na imię Sami, Ilias czy Mikko.

Od 2015 roku można w Polsce nadawać dziecku bez problemu imię obcego pochodzenia i tę zmianę widać w najnowszym  zestawieniu. Sporo jest niesłyszanych dotąd u nas takich chłopięcych imion, jak Armin, Nolan, Ragnar, Mert albo Gleb. Wśród dziewczynek pojawiły się Rima, Esme, Asma czy Elif.

Dobre imię

Rodzice mogą wybrać dla dziecka maksymalnie dwa imiona. Nie powinno być ono uwłaczające ani ośmieszające. Wątpliwości, czy imię spełnia wymagane w przepisach warunki, rozstrzyga Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, w którym rodzice odbierają akt urodzenia dziecka.

A jakie Wy wybraliście imię dla swojego dziecka? Napiszcie w komentarzu pod tekstem.

Ranking wszystkich imion nadanych dzieciom urodzonym w 2017 roku znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://www.gov.pl/cyfryzacja/statystyka-imion-za-2017-rok-podsumowanie

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: