KIEDY 500 PLUS NA KAŻDE DZIECKO?

Kiedy będzie dodatek 500 złotych na każde dziecko? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Na razie program obejmuje tylko drugie dziecko, a na pierwsze pieniądze otrzymują rodzice o najniższych dochodach. Do tego ustawiony jest limit 18 lat, powyżej którego dziecko , zgodnie z przepisami programu 500 plus, staje się dorosłym. Była szefowa rządu, obecnie wicepremier Beata Szydło, twierdzi, że być może już w przyszłym roku uda się poszerzyć formułę 500 plus na każde dziecko. Czy to realne deklaracje?  

Była szefowa rządu na spotkaniu z mieszkańcami Leszna powiedziała, że jeśli sytuacja gospodarcza pozwoli to w przyszłym roku uda się poszerzyć obecną formułę programu 500 plus. Problem jest jednak taki, że Beata Szydło nie mówiła tego, gdy była premierem, a jej następca Mateusz Morawiecki  nic o nim nie wiedział. To indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło. Premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów – tłumaczył dziennikarzom szef gabinetu premiera. Co gorsza szefowa Ministerstwa Rodziny Elżbieta Rafalska również nie chciała potwierdzić słów wicepremier Szydło. Stwierdziła jedynie, że w ministerstwie nie są prowadzone żadne pracę związane z poszerzaniem programu 500 plus.

W tym roku bez zmian w programie 500 plus

Jedno jest pewne. W tym roku na pewno nie będzie żadnych zmian. W budżecie zaplanowano około 24,5 miliarda złotych i te kwoty zostaną wypłacone zgodnie z harmonogramem.  Koniunktura w gospodarce w Polsce jest bardzo dobra, pieniędzy w budżecie coraz więcej, ale w tym roku rząd nie będzie już zmieniał programu, mimo, że teoretycznie  można  to zrobić w ciągu kilku tygodni. Żaden poseł  w czasie głosowania sejmowego raczej by się nie sprzeciwił poprawkom, bo program 500 plus to ogromny sukces obecnego  rządu. Prezydent też nie miałby pretekstu do zawetowania zmian. Realnie jednak okazuje się, że  skoro słowa wicepremier nie znalazły poparcia u kolegów w rządzie, nikt nie podejmie nawet próby ulepszania sztandarowego programu PiS.

Wybory szansą na rozszerzenie programu 500 plus

Sytuacja zmieni się natomiast w przyszłym roku. W 2019 roku  czekają nas wybory parlamentarne. Kampania na pewno będzie się opierała również o program 500 plus. Ruszy licytacja. Już teraz największa partia opozycyjna Platforma Obywatelska mówi, że  po ewentualnej wygranej rozszerzy program na każde dziecko. Rząd z całą pewnością będzie musiał znaleźć dodatkowe 17 miliardów złotych, żeby wszystkie dzieci uczestniczyły w programie. Przypomnijmy, że do tej pory pieniądze otrzymuje około 58 procent dzieci do 18 roku życia. Co z prawie 3 milionami dzieci nieobjętych wciąż programem? Czy wybory spowodują, że politycy chętniej wydadzą pieniądze na każde dziecko? Można się tego spodziewać.

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: