MAMY NOWY WNIOSEK 500PLUS. JEST DWA RAZY DŁUŻSZY OD POPRZEDNIEGO.

Jest nowy wzór wniosku w programie 500plus. W ciągu tygodnia dwukrotnie zwiększył swoją objętość. Zamiast trzech stron, zrobiło się sześć plus pouczenia. Miał być prosty wniosek o 500 złotych na dziecko, a pojawia się coraz bardziej skomplikowany formularz. Prace nad projektem ustawy nadal trwają, więc w finale może się okazać, że zamiast kilkunastu łatwych do wypełnienia rubryk  w programie 500plus, będzie spora broszura.

 

Miał być prosty wniosek, który każdy bez pomocy, w ciągu paru minut wypełni, żeby dostać 500 złotych na dziecko. Urzędnicy postanowili uprzykrzyć rodzicom życie i dokładają kolejne rubryczki, które trzeba uzupełnić. A jeszcze tydzień temu pisałam wam, że wniosek ma trzy strony i jest banalny w udokumentowaniu, więc wszyscy sobie z nim poradzą.

Nowy wzór wniosku (500plus) o 500 złotych dla dziecka

Co trzeba wiedzieć o nowym wniosku 500plus?

1. Trzeba go wypełnić od 1 kwietnia do końca czerwca. Wtedy dostaniesz pieniądze za trzy miesiące. Jeśli spóźnisz się, pieniądze dostaniesz dopiero, gdy złożysz wniosek, ale bez wyrównania.

2. Musisz go złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodkach pomocy społecznej wyznaczonych przez gminę.

3. Wbrew zapowiedziom złożenie przez internet jest praktycznie niemożliwe, bo nie sądzę, że macie wymagany certyfikowany podpis elektroniczny. Zostaje, więc poczta lub okienko w urzędzie.

aktualizacja: sejm wprowadził ułatwienia w składaniu wniosku przez internet.

4. Musisz znać imiona, nazwiska, pesele i urzędy skarbowe twoich dzieci.

5. Musisz wiedzieć, w jakich instytucjach opłacasz składki na ubezpieczenie zdrowotne, np. ZUS lub KRUS

6. Wymagana jest wysokość alimentów płaconych na rzecz innych osób za rok 2014, jeśli starasz się o pieniądze na pierwsze dziecko.

7. Będą potrzebne informacje o ewentualnym utraconym dochodzie lub uzyskanym dochodzie w porównaniu do roku 2014. Bo dochody z tego roku będą się liczyły, jeśli starasz się o 500 złotych na pierwsze dziecko.

Może się jednak okazać, że nie jest to ostateczna wersja wniosku, bo konsultacje trwają i pewnie kolejni urzędnicy będą chcieli dorzucić coś od siebie. Trzeba się jednak spodziewać, że do końca tygodnia posłowie przegłosują ustawę.

Jeśli uważacie, że ten wpis jest ciekawy, podzielcie się nim i bez oporów rozsyłajcie w sieci.

Poprzedni wzór wniosku (500plus) o 500 złotych na dziecko

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "MAMY NOWY WNIOSEK 500PLUS. JEST DWA RAZY DŁUŻSZY OD POPRZEDNIEGO."

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Sylwia
10 lutego 2016 18:53

4. Musisz znać imiona, nazwiska, pesele i urzędy skarbowe twoich dzieci. No LUDZIE LITOŚCI…!

wpDiscuz
%d bloggers like this: