PROGRAM RODZINA 500PLUS – FAKTY I MITY

Program Rodzina 500plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko. Nie trzeba spełniać dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego dziecka. Tak najkrócej można opisać sztandarowy program nowego rządu. Gorąca i pełna emocji dyskusja o nim trwa kolejny miesiąc, dlatego rozprawiamy się w głupotami i wątpliwościami, które do tej pory napisano i powiedziano na ten temat. 

Problem programu Rodzina 500plus polega na tym, że każdy musi się na ten temat wypowiedzieć. Obietnica jest emocjonująca, więc zdarza się, że wydawać by się mogło poważne instytucje, na piśmie składają absurdalne poprawki, bo właśnie trwają konsultacje społeczne. 500 złotych obiecał w kampanii wyborczej obecny prezydent, a program wcielać w życie ma rząd. Warunki od czasów zwycięskich wyborów się nieustająco zmieniają. Wiadomo już, że 500 zł dostanie rodzina z co najmniej dwójką dzieci. Najwięcej zamieszania wywołała jednak sugestia ministerstwa sprawiedliwości, mówiąca o tym, że pieniądze miałyby być przelewane na specjalny rachunek z kartą, którą można byłoby zapłacić jedynie za wybrane towary. Skoro resorty wydają tak absurdalne propozycje, to aż strach pomyśleć, co się będzie działo w parlamencie, gdzie każdy poseł  może spróbować zaistnieć przy Rodzinie 500plus.

Żeby rozwiać wątpliwości przyjrzeliśmy się dyskusji i poniżej prezentujemy 10 faktów i mitów, jakie usłyszeliśmy w trakcie debaty na temat. Co ważne, jest to stan na 20 stycznia 2016, a więc najbardziej aktualny.

Mity – Program Rodzina 500plus

 1. Wymagany jest ślub kościelny, żeby otrzymać 500 złotych.
 2. Pieniądze trzeba odebrać osobiście w ośrodku pomocy społecznej.
 3. Za otrzymane pieniądze będzie można kupić towary tylko dla dzieci.
 4. Pieniądze z programu eliminują dofinansowanie z pomocy społecznej
 5. 500 złotych otrzymają tylko rodzice biologiczni.
 6. Trzeba będzie przedstawić dokumenty, że naprawdę potrzebujemy pieniędzy.
 7. Trybunał Konstytucyjny sprzeciwia się wejściu w życie Programu Rodzina 500plus.
 8. Pieniądze będą przelewane na specjalne konto, z którego można płacić tylko za wybrane produkty.
 9. Jeśli jeździsz na wczasy na Wyspy Kanaryjskie i zgłosisz się po pieniądze z programu, to się skompromitujesz.
 10. Jak najszybciej trzeba złożyć wniosek o pieniądze, bo będą wypłacane według kolejności a nie wystarczy dla wszystkich.

Fakty – Program Rodzina 500plus

 1. Jedynym wiarygodnym źródłem informacji jest strona ministerstwa rodziny Program Rodzina 500plus .
 2. Projekt jest w konsultacjach społecznych, co oznacza, że różne środowiska wydają opinię o nim.
 3. Program ma wejść w życie 1 kwietnia. 
 4. Kryterium dochodowe obowiązuje tylko w przypadku pierwszego dziecka.
 5. Pieniądze będą przyznawane od drugiego dziecka bez względu na dochody rodziców.
 6. W przypadku marnotrawstwa pieniędzy pracownik socjalny będzie mógł zamienić 500 zł na pomoc w formie rzeczowej.
 7. Program obejmuje dzieci do 18 roku życia, bez względu na to, czy nadal się uczą.
 8. Wokół program trwa gorąca dyskusja i jest chaos informacyjny.
 9. Do 22 stycznia każdy może zgłosić uwagi do programu pod adresem: rodzina500plus@kprm.gov.pl.
 10. Wszystko się jeszcze może zmienić, bo ostateczną decyzje podejmuje sejm, senat oraz prezydent.

Ostatni punkt wydaje się być najważniejszy, dlatego nie należy się emocjonować kolejnymi informacjami, które najczęściej wprowadzają w błąd. Pojawiają się już także firmy (Polak potrafi) , które chcą „pomagać” w wypełnianiu wyimaginowanych wniosków. Trzeba je ignorować, a samemu czekać aż program Rodzina 500plus będzie zaakceptowany przez parlament i prezydenta. Wtedy poznamy ostateczne warunki.

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

7 komentarzy do "PROGRAM RODZINA 500PLUS – FAKTY I MITY"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
barbara kiełbowicz
22 stycznia 2016 19:02

Program na pewno pomoze ,ale co z matkami samotnymi które wychowują dzieci samotnie!!!?po drugie absurd,zeby baba z opieki decydowała co mam kupic dziecku czy bułke? czy spodnie to jakies JAJA do spodu!!Lub te wybrane produkty?/ to znaczy,ze Co będziemy kupować naszym dzieciom?/!!odziez? obuwie.ksiazki?/A powietrzem będą się delektować czy postac Zeczowa to Ryz i kluski?/Paranoja!!!

4 lutego 2016 19:42

MAM SYNA NIEPEŁNOLETNIEGO ZDROWY NA SZCZĘŚCIE , MĄŻ NA RENCIE -PRAWIE 900 NA RĘKĘ
JA WŁAŚNIE DOSTAŁAM PODWYŻKĘ 50 ZŁ DO NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ MĄŻ BYŁ ZMUSZONY IŚĆ DO PRACY -NIE STARCZAŁO NA ŻYCIE -PRZYDAŁOBY SIĘ TE 500.

Anna
11 lutego 2016 19:05

Witam. Jestem samotnie wychowywujaca matko trójki dzieci dwójki dzieci ojciec nie zyje zostalama bez żadnej pomocy mops zabral mi dodatek jako samotnej matce bo z drugim partnerem mam dziecko ale nie jesteśmy w zwiazku placi mi dobrowolne alimenty doszlismy do porozumienia polubownie . Pracuję nie wiele zarobie ciezko mam sytuację wiec moje dzieci nie dostana pomocy 500 plus bo nie nalezy się ?to jest nie sprawiedliwe . Te dzieci od matek samotnych sa inne kazde dziecko powinno byc traktowane tak samo a nie podzielone jeden dostanie a drugi nie niech dadzą dobra prace zeby rodzica bylo stac na utrzymanie swojej… Czytaj więcej »

Ewelina
13 marca 2016 16:34

Ja nie rozumiem.niby liczy się dochód z 2014 a co do czego to się liczy aktualny. To jakiś nosens. U mnie sytuacja się nie zmieniła .mąż zarabiał połowę roku a połowę był na koroniowce. Teraz ma pracę. Z tego co czytam to wynika ze juz nie będę miała 500 złotych bo uzyskał dochód.skoro utrata jest jak tracisz prace to xzemu jak zmieniasz prace to jest inaczej.

julia
29 marca 2016 12:45

Samotni rodzice w Polsce to sa traktowani jak przestepcy -otóż rodzina bogata mająca miliony dostanie na drugie i kolejne dziecko bez problemu choć im zwisa to 500 zł. natomiast samotny rodzic który musi ponieść wszystkie koszty sam :opłacic mieszkanie,media zapł przedszkole itp. zarabiając 1270 zł plus alimenty 400 razem 1670 zł po odjeciu kosztów nie związanych z wyżywieniem 860 zl zostaje mu 810 zł na cały miesiąc podzielić to na 30 dni zostaje 27 zł na dzień a gdzie rozwój dziecka ubrania zabawki leki jak choruje . MAM PYTANIE CZY W POLSCE MINSTERSTWO FIN UMIE LICZĆ ???? DLACZEGO NIE BADA… Czytaj więcej »

Kina
4 maja 2016 14:28

Jestem matka samotnie wychowujaca dziecko, mam kredyt hipoteczny ktory bede splacac jeszcze przez 20 lat( wzielam go razem z mezem ktory zginal w wypadku 2 lata temu), sama oplacam wszystkie rachunki, nikt mi nie pomaga, poniewaz nikogo nie mam. Faktem jest ze zarabiam okolo 2 000 zl, z czego 600 idzie na zlobek, 650 na kredyt, okolo 400 na rachunki, licze kazda zlotowke. Ale nie dostane 500+ . Poniewaz mam za wysoki dochod…

wpDiscuz
%d bloggers like this: