RODZINA 500PLUS Z POŚLIZGIEM? NAJNOWSZE INFORMACJE

WZÓR WNIOSKU, KTÓRY TRZEBA BĘDZIE ZŁOŻYĆ, ŻEBY UZYSKAĆ 500 ZŁOTYCH

Program Rodzina 500plus zalicza poślizg, tak jak my przy dzisiejszej pogodzie na chodniku. Wprawdzie minister rodziny Elżbieta Rafalska deklaruje, że 1 kwietnia jest terminem wciąż obowiązującym, ale jednocześnie nie ukrywa, że możliwe będzie wydłużenie vacatio legis do dwóch miesięcy. To oznacza, że 1 kwietnia na pieniądze nie ma co liczyć. Kiedy więc realnie 500 złotych trafi do kieszeni rodziców?

Tu pisałam o faktach i mitach na temat Rodziny 500plus 

Minister rodziny Elżbieta Rafalska chciała dziś w TVN24 rozwiać wiele wątpliwości dotyczących sztandarowego programu rządu. I choć w części jej się to udało, to jeden wątek rozmowy przeszedł niezauważony przez media, a wydaje się być kluczowy dla startu programu.

Urzędy nie są przygotowane do wypłat 500 złotych

W projekcie ustawy jest zapisane jednomiesięczne vacatio legis. Co oznacza, że ustawa musi być podpisana przez prezydenta do końca lutego. Przypominam, że ustawa nie trafiła jeszcze do sejmu. Vacatio legi to czas na przygotowanie się urzędów do wykonania ustaw. Szacuje się, że trzeba będzie zatrudnić około 7 tysięcy urzędników, którzy zajmować się mają wypłatami i realizacją programu Rodzina 500plus. Dziś minister mówi, że samorządy zgłaszają jej konieczność wprowadzenia dwumiesięcznego vacatio legis. W takim wypadku ustawa musi przejść całą procedurę do końca stycznia. Co biorąc pod uwagę fakt, że zaraz miesiąc się kończy, jest praktycznie niemożliwe. A to oznacza, że program wejdzie w życie 1 maja lub jeszcze później.

„500 złotych tylko na wybrane towary” do kosza

Dziś zakończyły się konsultacje społeczne. Na szczęście absurdalne pomysły ministerstwa sprawiedliwości o przelewaniu pieniędzy na specjalne rachunki, z których można było by opłacać tylko wybrane towary trafiły do kosza. Minister rodziny jasno dziś zadeklarowała, że ta inicjatywa została odrzucona.

Urzędnik sprawdzi jak wydajesz pieniądze z programu Rodzina 500plus

Po konsultacjach pozostaje kontrowersyjny artykuł 8. Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

„Art. 8. W przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej.”

Nikt nie wie jak będzie realizowany ten zapis. Pracownik społeczny będzie osobiście decydował czy ktoś dobrze czy źle wydatkuje pieniądze z programu Rodzina 500plus? I sam będzie kupował towary i je przekazywał rodzinie. Czysty absurd. Pomijam to, że urzędy nie są do tego przygotowane.

Reszta Rodzina 500plus bez zmian

Nie zmieniają się dotychczasowe zapowiedzi dotyczące wypłat 500 złotych. Pieniądze będą wypłacone w kasie, przelewem lub przekazem pocztowym po złożeniu wniosku. Kryterium dochodowe będzie obowiązywać tylko przy pierwszym dziecku. Za drugie i kolejne dzieci przysługiwać będzie 500 złotych na każde dziecko do 18 roku życia bez względu na dochody rodziców. W sumie z programu skorzysta prawie 3 miliony rodzin.

Źródło: TVN24

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

5 komentarzy do "RODZINA 500PLUS Z POŚLIZGIEM? NAJNOWSZE INFORMACJE"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
mocherka
23 stycznia 2016 11:17

Kochajmy dziadków – tak szybko odchodzą!!!

20 marca 2016 12:13

Prosze zapoznać sie z przepisami ustawy o pomocy panstwa w wychowaniu dzieci zamiast straszyc ludzi pracownikiem socjalnym! Taka sytuacja zdarza sie aktualnie bardzo żadko i w przypadku marnotrawienia pieniazkow na dzieci przez rodziny z marginesu spolecznego. Nikt Was nie bedzie inwigilowal Lemingi…o ile nieprzepijecie pieciuset zlotych a wydacie je zgodnie z przeznaczeniem….szkoda slow naprawde….

AnnaA
24 marca 2016 16:09

Jestem wstrząśnięta tymi przepisami, wychowuje samotnie 3 dzieci, 2 jest pełnoletnia a jedno ma 3 latka. dochody ciut mi przekraczają te 800zł, ale daję rade skromnie ale daje. Koleżanka ma 2 dzieci co roku jezdzi do Egiptu na 2 tyg mąż zarabia kokosy, ona tez niezle zarabia i dostanie 500+ to mnie boli bo moje dzieci są ,,GORSZEGO BOGA,, a to że nie mają ojca to na pewno moja wina!! pozdrawiam Anna

barbara
1 kwietnia 2016 16:58

podpisuje się pod wypowiedzią Anny, jestem w prawie identycznej sytuacji

wpDiscuz
%d bloggers like this: