SAMOTNE MATKI A 500+ ZŁOTYCH NA DZIECKO. BĘDĄ ZMIANY W USTAWIE?

Samotne matki znalazły się na politycznych sztandarach w walce o zmianę ustawy 500+. Dostaną nie dostaną? Z internetu wylewają się bzdury o dyskryminacji samotnych matek, które nie skorzystają na programie 500+. Na babyfan.pl również dostaliśmy wiele pytań od kobiet wychowujących dzieci bez ojców, dlatego uporządkujemy wiedzę na ten temat. Pamiętajcie jednak, że to dopiero projekt ustawy i naszym zdaniem  parlament może nieco zmienić zapisy dotyczące samotnie wychowujących dzieci.

Skąd się wzięło całe zamieszanie? Pewnie stąd, że samotny rodzic może korzystać z preferencyjnych warunków rozliczania się z fiskusem i wielu uznało za naturalne, że  wypadku 500+ też będą korzystne dla nich warunki. Na tym etapie projektu ustawy nie ma, ale sytuacja może się jeszcze zmienić w sejmie.

Samotne matki dostaną 500 złotych na dziecko

Najczęściej pojawiającą się bzdurą jest ta, że samotne matki nie mogą skorzystać z programu 500+. Co gorsza głupotę tę  powtarzają niektórzy politycy partii opozycyjnych. Prawda jest taka, że samotne matki mogą, tak jak pełne rodziny i na takich samych zasadach korzystać z 500+. Nie są w żaden sposób dyskryminowane, ale też nie są uprzywilejowane. Na drugie dziecko dostaną 500 złotych bez względu na dochody, a na pierwsze pieniądze im się będą należały, jeśli średnia na osobę w rodzinie wyniesie mniej niż 800 złotych.

JAK SAMOTNE MATKI POWINNY LICZYĆ DOCHÓD

Samotne matki / ojcowie w związkach nieformalnych a 500+

Dostaliśmy od was kilka pytań na ten temat.

„Witam Jestem w związku nieformalnym. Mój partner ma dziecko z inną kobietą które mieszka z matką. Ja mam też jedno dziecko które mieszka razem z nami. Czy możemy starać się o 500 złotych? Dodam jeszcze ze jego była partnerka ma dwoje dzieci i pracuje na czarno wiec pewnie będzie starała się o 500 zł na każde dziecko Pozdrawiam”

Jeśli  samotnie wychowujesz córkę, a twój obecny partner nie ingeruje w wychowanie dziecka i nie łoży na nie to znaczy, że dzielisz swój dochód na 2 i jeśli nie przekracza 800 złotych, to 500 złotych dostaniesz. Mieszkanie z partnerem w nieformalnym związku nie oznacza, że tracisz status samotnie wychowującej matki. Choć pamiętajmy, że w przypadku 500+ preferencji takie matki nie mają.

Konieczna zmiana 500+?

Wydaje się, że program 500+ może być lekko zmodyfikowany. Dlaczego? Oto dwa przykłady naszych czytelników:

„Jestem samotnie wychowującym ojcem, mam córkę, na którą nie dostaje alimentów, bo ponoć mam za wysokie dochody, a zarabiam 1650 zł. Czy należy mi się 500plus na moją córkę? Bo w przeliczeniu na osobę wychodzi nam 825zl.

Niestety samotny ojciec nie dostanie 500 złotych. Przepis jest absurdalny i będzie powodował nadużycia. Jakie? Otóż ojciec idzie do szefa i mówi, żeby mu obniżył wynagrodzenie o 51 złotych, które to weźmie poza umową. Dzięki temu uzyska 500 złotych na dziecko. Zwiększa się szara strefa i państwo traci. Może jednak posłowie to zrozumieją i wprowadzą zasadę „złotówka za złotówkę”, co oznaczać będzie, że jeśli dochody rodzica są wyższe od granicy o 25 złotych to dostanie nie 500, a 475 złotych. Byłoby to sprawiedliwe i nie zwiększałoby to szarej strefy.

„Mam pytanie, mam 1 dziecko i sama je wychowuję, ojciec dziecka płaci mi alimenty, obecnie nie pracuję, ale za parę dni się już to zmieni, bo pracę znalazłam, będę zarabiała ok.1250 zł netto na rękę + 500 zł alimentów, zaznaczam że z niczego innego nie korzystam, czy będą się te pieniążki należały mi czy już przekroczy mi dochód, czy alimenty wliczą mi w ten dochód???”

Alimenty oczywiście wliczają się do dochodu, co oznacza, że naszej czytelniczce 500 złotych się nie należy. Ale prawda jest tak, że trochę pokombinuje i otrzyma te pieniądze. A wystarczy lekko zmodyfikować prawo, żeby nie trzeba było specjalnie zaniżać dochodów, a chęć do pracy nie będzie karana odebraniem całej sumy 500 złotych. Zmiany te byłby korzystne nie tylko dla samotnych matek, ale również dla pozostałych rodzin.

11.02.2016 aktualizacja: sejm nie zmienił tego przepisu, co oznacza, że jeśli twój dochód na osobę wynosi np. 805 złotych to 500 złotych na pierwsze dziecko nie dostaniesz. 

Czy samotne matki mogą liczyć na preferencje w 500+?

Politycy grzmią, że samotne matki powinny otrzymać preferencje. I pewnie może się to skończyć ustanowieniem kolejnego progu dochodowego dla samotnie wychowujących dzieci. Rządzący mają jeszcze kaca po idiotycznej wypowiedzi swojej rzeczniczki, która na pytanie o samotne matki radziła im żeby ustabilizowały swoją sytuację, wyszły za mąż i urodziły kolejne dzieci. Preferencje dla samotnych matek to również pole do nadużyć. Media rozpisywały się przecież o fikcyjnych rozwodach, dzięki którym można „zarobić” zaniżyć swoje dochody i bez problemu korzystać z rozmaitych ulg przeznaczonych dla samotnych rodziców, np. ulgi podatkowe czy żłobek i przedszkole poza kolejnością.

Jedno jest pewne dyskusja wokół samotnych matek będzie bardzo gorąca i pewnie zdominuje planowane na ten tydzień debatę w sejmie na ten temat.

11.02.2016 aktualizacja: sejm nie zgodził się na to, żeby samotne matki były traktowane preferencyjnie. 

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.

Osoba samotnie wychowująca dziecko (oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem) nie wpisuje do składu rodziny drugiego z rodziców dziecka. Żeby starać się o 500 złotych na pierwsze dziecko nie muszą mieć sądownie ustalonych alimentów, choć pierwotnie był taki zapis w ustawie to posłowie ostatecznie go wyrzucili.

 

Jeśli masz pytanie na temat tekstu to wpisz je w komentarzach. Postaramy się szybko odpowiedzieć. 

Jeśli uważacie, że ten wpis jest ciekawy i komuś może się przydać, podzielcie się nim na Facebooku i bez oporów rozsyłajcie w sieci

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

579 komentarzy do "SAMOTNE MATKI A 500+ ZŁOTYCH NA DZIECKO. BĘDĄ ZMIANY W USTAWIE?"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
anka
8 lutego 2016 20:39

Witam. Mam dwójkę dzieci mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Czy na pierwsze dziecko moge tez sie starac o pieniadze dodam że mąż zarabia 2100 na rękę.

Annak
9 lutego 2016 00:11

Ty tak na serio? Ktoś tu miał pod górkę z matematyki.

Ela
6 czerwca 2016 22:34

Dobrze mówi mąż zarabia 2100 czyli na osobę wychodzi 525 teoretycznie mąż mógłby zarabiać 3200 zł na rękę miesięcznie i Pani otrzymała by jeszcze 1000 zł miesięcznie na dwójkę 😉

Hann
6 sierpnia 2016 08:07

można, podobna historia wojtka (z pierwszego wątku) http://www.samotneserca.pl/szukam_kobiety#wojtek_39lat

vanessa
8 lutego 2016 22:26

z jakiej paki alimenty to dochód

9 lutego 2016 17:25

witam. ta kwota 800 to netto czy brutto?

9 lutego 2016 17:48

dla czego alimenty wliczane są do dochodu?

Olka
9 lutego 2016 20:33

Witam, mam córeczkę żyje na razie oddzielnie z ojcem dziecka planujemy ślub za jakies dwa lata ja mam 1580zl i partner tez ma umowę 2300zl czy należy mi sie 500zl mimo, iz zyjemy oddzielnie alimentów nie ma bo jetesmy razem ale bez slubu i zyjemy narazie oddzielnie.

Olka
9 lutego 2016 20:45

dodam ze ja matka mam niepełnosprawność na stale umiarkowana

Ewelina
10 lutego 2016 13:18

witam jestem matką samotnie wychowującą dziecko dochód mój i syna nie przekroczy 800zł na osobę. Ojciec dziecka płaci alimenty dobrowolnie dlatego nie podawałam go sądownie czy z tego powodu nie należy mi się 500+???

Małgorzata
10 lutego 2016 21:55

„Świadczenie wychowawcze nie przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko na pierwsze
dziecko, jeżeli nie zostało ustalone, na rzecz dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne
na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd
chyba że (art. 8 ust. 2 ustawy):
1) drugi z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało
oddalone;
4) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania
dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego
dziecka.”

Klaudia
9 marca 2016 08:53

podłączam się pod pytanie, ponieważ mam dokładnie taką samą sytuację i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

10 marca 2016 19:22

Jest nnapisane w dokumentach dot.dochodu, ze trzeba dołączyć dokumenty dotyczące alimentów.ale nie wiadomo czy jak ich nie ma tonie trzeba dołączać. Sama nie wiem

Anna
11 lutego 2016 07:59

Mam zasądzone alimenty na dwoje dzieci, po rozwodzie, które otrzymuję z Funduszu Alimentacyjnego. Czy należy je doliczyć do dochodu do 500+. ( Do świadczeń z funduszu się nie wliczają). I druga sprawa. Utracę prawo do świadczenia z funduszu, z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, z końcem września 2016 r. Czy na pozostały okres zasiłkowy mogę się ubiegać o 500 + na pierwsze dziecko?

11 lutego 2016 08:29

Mam zasądzone alimenty na dwoje dzieci, po rozwodzie, które otrzymuję z Funduszu Alimentacyjnego. Czy wliczają się do dochodu do 500+. (Do świadczeń z funduszu się nie wliczają). I druga sprawa. Utracę prawo do świadczeń z FA z końcem września 2016 r. z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Bez alimentów mój dochód nie przekroczy 800 zł na osobę. Czy mogę się ubiegać o 500 zł na pierwsze dziecko jeszcze w tym okresie zasiłkowym?

11 lutego 2016 08:40

A wówczas za który rok należy wykazać dochód 2014 czy 2015 ? Mam na myśli sytuację składania dokumentów w październiku 2016 r., po utracie prawa do świadczenia z FA.

Basia
11 lutego 2016 14:06

Witam wychowuje samą dziecko na umowie mam 1680 a do ręki 1400 czy przysługuje mi to 500+

Anna
11 lutego 2016 14:52

Witam, a jak zrobić w takim nietypowym przypadku? Razem z partnerem mamy jedno wspólne dziecko. Razem z nami mieszka jego syn z poprzedniego związku. Ja zarabiam 2300 zł na rękę, partner – 1500 zł (nie ukrywam, że ma zaniżone wynagrodzenie, by otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego – 500zł). Co z takim przypadku? Czy możemy stracić alimenty kosztem otrzymania 500 zł z programu 500+ na drugie dziecko?

14 lutego 2016 22:20

Jestem samotną matką 11 letniej i 8 miesięcznej córek dochód jest brany za rok 2014.Czy córka urodzona w 2015 roku będzie wliczana do osób na utrzymaniu?

Ewa
17 lutego 2016 14:13

Dzień dobry jestem młodą samotną matką która jeszcze uczy się i nigdzie nie pracuje mam synka czy dostane 500zł na niego ??

agnieszka
18 lutego 2016 10:32

witam mam putanie urodzilam synka w lipcu 2015 nie posiadam jeszcze alimentow sprawe mam dopiero w tym roku w marcu 2016 i jak mam zlozyc o500+ za 2014 bende musiala tam wliczyc alimenty ktore dostane w tym roku chodz dziecka jeszcze na swiecie nie bylo i alimentow na nie

Kama
19 lutego 2016 13:33

Witam. Brane są pod uwagę dochody za 2014r …mam zasądzone almenty z 2010roku…jednak w 201o byłam z ojcem dziecka do czerwca 2015r…dlaczego do mojego dochodu są liczone almenty z 2010r skoro prowadzilismy wspólnie gospodarstwo domowe, a nie dochody ojca dziecka…sprawa oddana do komornka sadowego w sierpniu 2015r..ojciec dziecka nie placi almentów…Po doliczeniu stypendium za 2014r w kwocie 950+moje wynagrodzenie 1237,86+350almenty dodam że w 2014 ich nie otrzymałam przekracza mi dochód na osobę nie dostaje pomocy z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłku rodzinnego…co mam zrobic ..

19 lutego 2016 15:25

Witam. Mam jedno dziecko z ktorym mieszkam sama na stancji i zarabiam 800zl miesięcznie. Dobrowolnie dostaje alimenty od ojca dziecka w kwocie 400zl. Mianowicie chodzi mi o to czy podczas składania wniosku będę musiała dodawać dochód ojca dziecka bo nie mam zasadzonych alimentow? Dodam że nie mamy ślubu ani jestem po rozwodzie.

Maja
19 lutego 2016 15:40

Witam. Sama wychowuje dziecko z ktorym mieszkam na stancji. Zarabiam 800zl miesiecznie i dostaje dobrowolnie do reki 400zl alimentow. Chcialam zapytac czy dochod ojca dziecka (jego calkowita wyplata) bedzie liczona podczas skladania wniosku przeze mnie ? Dodam ze nie mam slubu ani nie jestesmy po rozwodzie

anka1
19 lutego 2016 16:37

witam mam pytanie czy jak w kwietniu urodzę dziecko czy mogę się starać o dwa świadczenia kosiniakowe i 500 plus wspomę że to nasze 2 dziecko

Magda
19 lutego 2016 22:25

Witam mam pytanie. Razem z mężem mamy dwie córeczki, natomiast mąż ma jeszcze jedno dziecko z pierwszego małżeństwa na które płaci 750 zł alimentów. Jak liczyć w takim przypadku ilość dzieci?

Małgorzata
21 lutego 2016 19:17

Witam córkę wychowuje samą ma orzeczenie o niepełnosprawności ja zarabiam 1280 zl alimenty nie są zasadzone ojciec płaci mi dobrowolnie 400 zl czy należy mi się 500 zl jeśli nie mam alimentów potwierdzonych przez sąd?

Małgorzata
21 lutego 2016 19:41

Ale czy nie będą wymagać potwierdzenia wysokości alimentów jakie daje mi ojciec dziecka? Będą wierzyć samotnym matkom na słowo?

asia
21 lutego 2016 19:31

Witam jestem samotna matka xarabiam 1459,48 zl mam zasadzone alimenty 400 zl ojciec dziecka nie placi bo przebywa na leczeniu wyrokiem sądu z funduszu alimentacyjnego nie pobieram bo przekracza mi dochód 725 zl na osobe czy dostane 500 zl?

Daria
21 lutego 2016 20:48

Jestem samotną matką, nie mieszkam z ojcem dziecka. Nie mam zasądzonych alimentów na dziecko, płaci mi dobrowolnie. Czy w tym przypadku nie będę musiała wykazywać jego dochodów? Aby uzyskać zasiłek rodzinny potrzebne były również dochody ojca dziecka

Agnieszka
22 lutego 2016 07:55

Witam, mam dwoje dzieci i męża, ale chcę odejść z dziećmi od męża i się z nim rozwieść. Czy będąc w separacji mama prawo aby się starać o 500+ na dwójkę dzieci? Zaznaczam że dopiero będę składała papiery o rozwód z mężem.

Marcin
22 lutego 2016 10:14

Witam mam do Państwa pytanie może niezbyt nawiązuje do tematu ale interesuje mnie jedna rzecz,wczesniej już pisałem do Państwa że jestem samotnym ojcem,nie dostaje alimentów na córkę ponieważ matka dziecka nie płaci nie mają jej z czego ściągnąć bo pracuje na czarno właśnie po to żeby nie płacić 150zł na dziecko bo o tyle się staralem,a z FA mi się nie należą,500plus też nie dostane bo moje zarobki przekraczają 25zł.ale chciałem zapytać skoro matka mojego dziecka ma jeszcze dwoje innych dzieci to czy ona dostanie 500zl na dwójkę swoich dzieci jesli zalega z alimentami na moje dziecko?bo czytałem że jeśli… Czytaj więcej »

Ela
6 czerwca 2016 22:51

Marcin złóż w sądzie podwyszenie alimentów do 500 zł. Następnie podanie do funduszu o te 500 zł, później o 500+ a także rodzinne ok. 100 zł + np. zasiłek wychowawczy a z szefem załatw obnizenie pensji albo sie zwolnij ewentualnie załóż firme i pracuj na samozatrudnieniu co pozwoli sie wliczać w koszty wszystko i nie miec zadnych dochodów.

Natalia
23 lutego 2016 13:07

Czy będąc samotną matką można starać się o 500 plus bez zasądzonych alimentów? czy trzeba mieć zasądzone alimenty??

Gosia
25 lutego 2016 13:09

Świetny artykuł. Szukam informacji na temat tego programu po całym internecie. Niewiele jest miejsc dobrze to wyjaśniających. Znalazłam jedno, dotyczące mojej gminy Gryfino (link dam niżej, może komuś pomoże). Sama jestem mama trójki dzieci. Potworne urwisy. Pozdrawiam cieplutko! 🙂

http://wgryfinie.pl/2016/02/25/program-500-w-gminie-gryfino/

Ewa
25 lutego 2016 13:38

Witam,jestem samotną matką wychowująca (pierwsze dziecko)10miesieczna córke,dochód który uzyskuje to 1450zl netto z zasiłku macierzyskiego.Dziecko jest ze zwiazku ieformalnego,ojciec dziecka nie ma zasadzonych alimentów.Czy przysługuje mi 500zł na pierwsze dzieckie?Dziękuję za odpowiedź

klaudia
25 lutego 2016 19:30

Witam mam pytanie jestem w trakcie rozwodu,mam przysadzone alimenty ale maz nie placi wyplaca mi fundusz czy w takiej sytuacji musze sie okazac dochodami meza czy tylko moj dochod czyli alimenyy?

Monika
29 lutego 2016 19:22

Witam serdecznie. Jestem samotną matką wychowujaca jednego syna. Ojciec dziecka nie płaci alimentów i do tej pory dostawałam je z Funduszu Alimentacyjnego. Ja w tym miesiącu rozpoczynam pracę i będę zarabiała najniższą krajową czyli gdzieś 1355 złotych na rękę. Czy w tym przypadku mogę starać się o 500+?

kinga
29 lutego 2016 19:49

witam
jestem panienka i mam jedno dziecko ale mieszkam razem z ojcem dziecka czy w tym wypadku bede musiała uwzglednic zarobki ojca dziecka?

1 marca 2016 08:04

Ten program to porażka, po pierwsze dzieli matki, a po drugie dzieli dzieci na lepsze i gorsze. Skorzystają najbogatsi, a samotne matki, które przekroczą próg o 5zł dostaną figę z makiem. W czym pierwsze dziecko jest gorsze od drugiego i kolejnych? Rozumiem, że trzeba wywiązywać się z obietnic, ale niech one chociaż pokrywają się z tym o czym mówiono. Miało być na każde dziecko, a teraz okazuje się, że dostanie co drugie. Czym to może poskutkować? Samotne matki będą dogadywać się z pracodawcami i obniżać stawki w umowach, a pracodawcy będą płacić mniejsze podatki. Brawo!

Ewelina
1 marca 2016 22:03

Też tak sądzę. Też jestem sama z córką,wg mnie to też paradoks. Były obiecanki 500 na każde dziecko, dlaczego samotne kobiety- rodzice z 1 mają próg dochodowy, a większe rodziny nie. Fakt, kobiety będą kombinować- bo w tym kraju inaczej się nie da

Katarzyna
1 marca 2016 12:40

Witam. Mam 8 miesięcznego synka i jestem samotną matką. Pobieram teraz macierzyński w kwocie 1400 zł, umowę miałam do dnia porodu więc teraz nie mam pracy. Dochód będę musiała podać z którego roku ? Czy wezmą pod uwagę utratę pracy ?

Gosia
1 marca 2016 13:06

Witam, mam 2 dzieci mąż pracuje za granica stara sie tam o zasiłek rodzinny lecz nie dostał jeszcze odp czy dostanie. Czy w takim przypadku mogę starać sie o 500+??

Gosia
1 marca 2016 13:19

Witam, mam dwójkę dzieci mąż pracuje za granica i stara sie tam o zasilek rodzinny lecz nie dostal jeszcze odp czy przyzja mu. moje pytanie to czy ja w takim razie mogę ubiegac sie o 500+ ??

monika
2 marca 2016 09:59

mam nadzieje ze prog podstawowy sie zmieni bo jakby nie patrzec to celowo jest odgornie ustalone ze podstawa najnizsza plus alimenty 500zl jasno stawiaja nas w sytulacji bez wyjscia.Prog jest przekroczony o 150 zl ,ktore i tak uderza nas jak zwyklych obywateli po kieszeni wydatkow ,podwyzek i zostaniemy z niczym.To tak jakby ktos nas chcial okrasc z przyslowiowej zlotowki a niestety nie mozemy liczyc na inne ulgi tytulem rodzinne swiadczenia,stypendia czy dodatki do mieszkania.To jest niesprawiedliwe .Jesli bym miala pomoc to bym dala wszystkim po 250zl 300zl na kazde dziecko lub chociazby wyrownala roznice lub inny dodatek docelowy.

monika
2 marca 2016 13:00

Prog dochodowy celowo został dopasowany do najnizszej podstawy 1350zl plus alimenty 500zlby samotny rodzic nie mogl skorzystac z zadnej ulgi dodatkow do mieszkania,swiadczen rodzinnych ,stypendium.Ta roznice dochodu jeszcze bedzie musial oddac jak inni podatnicy na podwyzki,podatki i zostanie jednym slowem okradziony kosztem tego by inni mieli lepiej.Jest to niesprawiedliwe bo mozna bylo dac dodatki wszystkim tak jak Pani Premier obiecala,podkreslam na kazde dziecko rowno.moze mniejsza kwote ale rownorzednie podzielic.Za to zrobiono podzial dzieci lepszych i gorszych z jednym dzieckiem.Tez bym chciala polepszyc byt synowi a nie jeszcze bardziej go ograniczac do czego sprowadza ten niesprawiedliwy projekt.Mam nadzieje ze to sie… Czytaj więcej »

beata
4 kwietnia 2016 14:27

mam 30 lat pracy nigdy nie bylam na zwolnieniu lekarskiem nie kombinowala nie oszukiwakam tylko uczciwie placilam podatki teraz po tylu latach mam najnizsza krajowa zarabiam grosze ciezko pracujac wychowuje cudze dzieci podczas gdy moje pozostaje bez opieki bo ja ciagle w pracy urdzilam dwojke dzieci jedno juz dorosle ojciec zagorzały zwolennik nowego rządu i ojca Rydzyka oszust i kombinator nie daje ani grosza na dziecko mimo to nie dostane na dziecko zasilku bo moj dochod o kilka zloty przekracza kryterium dochodowe teraz prosze panie prezesie pani premier pani minister wytlumaczyc mojemu dziecki dlaczego nie pojedzie na wycieczke szkolna bo… Czytaj więcej »

monika
2 marca 2016 13:01

Monika

Wisia
2 marca 2016 21:58

witam, jestem rozwiedziona, na pierwsze dziecko mam zasądzone alimenty od byłego męża. Obecnie tworzę nieformalny związek z partnerem i mamy wspólne dziecko,(jego pierwsze , moje drugie dziecko) ale alimentów na nie przyznanych nie mam, ponieważ nie ma takiej potrzeby skoro tworzymy związek, a brak ślubu to jest nasz wybór. Moje pytanie jest takie? czy mogę złożyć wniosek o świadczenie na moje drugie dziecko? skoro nie mam przyznanych alimentów?bo nie wiem czy jestem traktowana jako samotna matka i muszę mieć przyznane alimenty, żeby się starać o to świadczenie. Na pierwsze nie będę składać, ponieważ wiem, że przekroczy mi dochód. dziękuje pozdrawiam

sielo26
3 marca 2016 09:22

Witam chciałam siie dowiedzieć czy dostanę 500zl na pierwsze dziecko jak nie mam sądownie przyznanych alimentów od ojca dziecka bo placi mi dobrowolnie,nie mam z nim slubu i dziecko jest zamedowane tam gdzie ja a nie tam gdzie ojciec i mamy obydwoje takie same prawa do dziecka!!!

Piotr
3 marca 2016 11:01

Witam. Jestem po rozwodzie. Z byla zona posiadamy dziecmi na ktore placimy alimenty. Sad zasadzajac wyrok wskazal ze wladze rodzcielska powierza obojgu rodzicom, i ze miejscem zamieszkania dziecka bedzie miejsce zamieszkania matki. Strasznie utrudniala mi kontakty z dzieckiem i chala obedrac prawa. Jednak opinia Rokd byla pozytywna dla mnie a negatywna dla niej. Regularnie co 2 tyg od pt do niedzieli mam dziecko u siebie+tydzien ferii i miesiac wakacji. Po 3 latach mam druga zone i drugie dziecko. Czy moge ubiegac sie o500 zl. ? Jak tak to w jakich proce tach? Dodam ze ex nie ma drugiego dziecka. Praw… Czytaj więcej »

Monika
3 marca 2016 12:11

Witam, jestem samotna matką jednego dziecka (4 lata). w 2014 roku pracowałam na umowę o pracę na cały etat za 1300 zł netto. W 2015 roku we wrześniu utraciłam pracę. Do chwili obecnej nie pracuje. na dziecko nie mam zasądzonych alimentów. czy dostanę 500 zł?? czy i jak bede musiała wykazać że ojciec dziecka płaci lub nie płaci??

Katarzyna
3 marca 2016 19:55

Witam jestem samotną matką I jednym dzieckiem ale mieszkam ze swoimi rodzicami oboje są emerytami czy ich zarobki będą wliczane czy tylko moje aby uzyskać 500 na córkę

kasia
3 marca 2016 20:16

Z nowym projektem Pani Premier postanowilam los wziasc w swoje rece by dostac 500+ na okres kiedy syn osiagnie pelnoletnosc czyli za trzy lata postanowilam poprosic szefowa o zmiane etatu na mniejszy tak by je dostac..dochod z alimentami przekroczyl mi przyslowiowa zlotowke ,nikt mi nic nie dal z opieki ani nie moglam korzystac z ulg to niestety w ten sposob poswiece sie dla dziecka.Jak to sie mowi kazdy orze jak moze… nikt o samotnych rodzicach nie pomyslal to trzeba kombinowac Pani Premier a i gratuluje pomyslu rzadowi;)

Aga
3 marca 2016 20:19

Witam serdecznie.mam dwoje dzieci w wieku 19 i 6 lat.w 2014 roku na starszego syna pobieralam alimenty z funduszu,rodzinne i zasiłek pielegnacyjny.moje pytanie czy będzie to dochód utracony,jeżeli już tych świadczeń nie otrzymuję w tym roku.czy mam podać starszego syna do składu rodziny.jezeli w maju zostanie ojcem?

marta
4 marca 2016 14:41

Witam czy mogę się starać o 500+ jeśli ojciec dziecka jest nie zanay a jestem w nowym związku

Magda
4 marca 2016 19:02

Witam!Jestem matką samotnie wychowującą córkę i od ponad roku pracuje na umowę zlecenie aby móc pogodzić obowiązki przy dziecku z praca (dopiero od tego roku będę posylac dziecko do przedszkola). Mój dochód miesięcznie to ok 850 zł netto + 400zl alimenty na dziecko. Nie mam zasądzonych alimentów przez sąd gdyż od początku ojciec dziecka nie uchyla się od obowiązku płacenia. Czy w takim razie mogę starać się o dodatek 500+, czy brak zasądzonych alimentów skreśla mnie z listy osób kwalifikujacych się do zasiłku? A jeśli jednak mam szansę na ten zasiłek to jaki dokument stwierdzający wysokość alimentów musze dołączyć do… Czytaj więcej »

paulina
5 marca 2016 20:20

Mam rozwód nieprawomocny, jest moja apelacja, dwoje dzieci, w 2014 roku odeszłam od męża i podjełam prace 1350 netto, on płaci wówczas raz 500 raz 700 zł choć ma zasądzone 800 – jak mam liczyc dochod za 14 rok i czy musze czekac na uprawomocnienie wyroku?

paulina
5 marca 2016 20:46

Dziękuje za odp ale Czy wyrok sądu nie jest konieczny czy może załączyć ten nieprawomocny? A kwotę alimentów policzyć „na piechotę” z wyciągów bankowych?

monika
5 marca 2016 21:16

Witam, w 2014 roku mialam staż na ktorym dostawałam 800 zl po czym dostalam umowe i dostaje na reke 1730 zl, czy przysluguje mi 500 zł/ jestem samotna matka z 1 dzieckiem

anna
6 marca 2016 02:31

Mam pytanie. Obecnie zarabiam 1355 zl i 300zl alimentów czyli dochod przekracza mi o 25 zl aby dostać 500zl ale w 2014 i 2015 zarabilam mniej bo 1250zl. Czy dostane 500zl? Jestem sama z córką.

asia
29 kwietnia 2017 17:26

Czy dostane 500 plus jesli ojciec uznal dziecko. W ops powiedziano mi, ze mam dostarczyc wyrok alimentacyjny lub zarobki ojca dziecka inaczej nie dostane. Zaznaczam , ze mieszkam z dzieckiem sama

wpDiscuz
%d bloggers like this: