ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ. SPRAWDŹ KIEDY NIE ZROBISZ ZAKUPÓW.

Już wiadomo w jakie konkretnie niedziele sklepy będą zamknięte. Od marca wchodzą w życie nowe przepisy. Zgodnie z nimi zrobimy zakupy tylko w dwie niedziele w miesiącu.  Tak będzie do końca roku. W kolejnych latach duże sklepy będą czynne już tylko w jedną niedzielę w miesiącu.

Od marca zamknięte mają być przede wszystkim hipermarkety i dyskonty. Zakupy natomiast uda się bez problemu zrobić w sklepach na stacjach benzynowych, dworcach czy lotniskach. Nie będzie kłopotu z kupieniem świeżego chleba, bo zakaz nie dotyczy piekarni oraz cukierni. Ten kto chce w niedzielę wybrać bukiet kwiatów, też nie musi się martwić. Kwiaciarni nie obowiązują żadne ograniczenia.  Drobne zakupy da się zrobić też w kiosku ruchu i na poczcie. W każdą niedzielę czynne będą również apteki. Sklepy wielobranżowe, w których za ladą stanie właściciel też mogą być otwarte.

Po pieczywo do Biedronki?

Pojawiały się informacje, że ustawa jest niedopracowana i zostawia lukę dla takich sklepów, jak Biedronka czy Lidl, które na miejscu wypiekają pieczywo. Mogłyby więc być otwarte jako miejsca określone w prawie piekarniami.  Początkowo rzeczywiście przepisy dopuszczały taką opcję.  Po sporej krytyce w  trakcie prac do ustawy wprowadzono poprawki. Na ich mocy  zakaz nie dotyczy tylko miejsc, które zajmują się głównie pieczeniem oraz sprzedażą chleba czy bułek. Nadużycia w tej sprawie mają być karane. Przez cały tydzień można robić zakupy w internecie, sklepy w sieci mają prawo sprzedawać rzeczy  tak, jak do tej pory – przez cały czas.

Kalendarz niedziel handlowych

W 2018 roku sklepy zamknięte mają być przez 23 niedziele.

marzec 

niedziela  11 marca

niedziela  18 marca

kwiecień

niedziela 1 kwietnia ( Wielkanoc)

niedziela 8 kwietnia

niedziela 15 kwietnia

niedziela 22 kwietnia

maj

niedziela 13 maja

niedziela 20 maja ( Zielone Świątki)

czerwiec

niedziela 10 czerwca

niedziela 17 czerwca

lipiec

niedziela 8 lipca

niedziela 15 lipca

niedziela 22 lipca

sierpień

niedziela 12 sierpnia

niedziela 19 sierpnia

wrzesień

niedziela 9 września

niedziela 16 września

niedziela 23 września

październik

niedziela 14 października

niedziela 21 października

listopad

niedziela 11 listopada( Święto Niepodległości)

niedziela 18 listopada

grudzień

niedziela 9 grudnia

Od przyszłego roku zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Za dwa lata sklepy będą czynne jeszcze rzadziej.  W ustawie wyznaczono grafik  siedmiu niedziel – między innymi przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, kiedy ruch w marketach jest największy.

Polska to nie jedyny w Europie kraj, w którym wprowadzono ograniczenia w handlu. Sklepy w niedzielę są zamknięte między innymi w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Co myślicie o tych zmianach? Czy sklepy zamknięte w niedziele to dobre rozwiązanie?  Piszcie w komentarzach! I rozsyłajcie bez oporów ten tekst w sieci.

 

 

 

 

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: