ZMIANY W 500 PLUS

Pieniądze z programu 500 plus nie będą miały wpływu na wysokość alimentów. Nie zajmie ich też, jak teraz to się zdarzało, komornik. To dwie najważniejsze zmiany w ustawie, które podpisał w tym tygodniu prezydent. Nowelizacja jest dobrą wiadomością dla rodzin, którym choć przysługiwało 500 plus, nie mogły z programu korzystać albo przez niego traciły.

ALIMENTY NIE MAJĄ ZNACZENIA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która nowelizuje między innymi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a bezpośrednio wpływa na zasady rządowego programu 500 zł plus. W praktyce oznacza to, że  fakt, iż dziecko dostaje 500 zł, nie może wpływać na wysokość przyznawanych mu alimentów. Sądy, które decyzują o kwocie, jaką rodzic po rozstaniu musi płacić na dziecko, nie będą mogły więc sugerować się tym, że w budżecie rodziny jest co miesiąc dodatkowe 500 zł. Ideą nowelizacji ma być bowiem sytuacja, w której świadczenie pobierane na dzieci, nie będzie powodowało obniżki innych dotychczasowych świadczeń. Chodzi o zasiłek wychowawczy, z pomocy społecznej,  funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne, czy inne środki, które otrzymują rodzice wychowujący dzieci w rodzinach zastępczych. Prezydent uznał, że takie doprecyzowanie jest niezbędne. Niekórzy rodzice alarmowali, że choć dostają 500 zł, ich sytuacja pogorszyła się, bo przez rządową pomoc dzieci mają niższe alimenty. W komuniakcie przesłanym mediom Kancelaria Prezydenta dodała, że ta nowelizacja pozwoli na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni, zgodnie z intencją ustawodawcy, stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci .

KOMORNIK NIE ZABIERZE 500 PLUS

Podpisana ustawa rozwiewa też wszystkie wątpliwości dotczące zajmowania pieniędzy z programu 500 plus przez komornika. Do tej pory niektórym rodzinom pieniądze komornik zabierał zaraz po tym, jak tylko pojawiły się na koncie. Wprawdzie ustawa 0 500 zł wykluczała te kwotę z egzekucji komorniczych, ale prawnicy twierdzili, że skoro rachunek, na który wpływają środki, był już wcześniej zajęty przez komornika, to miał on prawo zabrać także pieniądze z rządowego wsparcia. Eksperci argumentowali, że komornik mógł nie wiedzieć, z jakiego źródła one pochodzą. Teraz sytacja będzie jasna, a żadne tłumaczenia prawników nie pomogą. Po wejściu w życie zmian podpisanych przez prezydenta komornik w żadnym momencie nie będzie mógł pozbawić rodziny dodatkowego dochodu pochodzącego z programu 500 plus. By czuć się bezpieczniej rodziny korzystające z programu 500 plus mogą założyć specjalne subkonta w swoim banku, do których komornicy nie dostaną dostępu. Rachunki mają być prowadzone bezpłatnie. Darmowe będa też  karty do bankomatów. Do utworzenia takiego subkonta będzie potrzebne zaświadczenie potwierdzające korzystanie z programu 500 plus. 

Nowelizacja, którą podpisał prezydent wejdzie w życie na początku sierpnia. Niewykluczone, że to nie jedyne zmiany, jakie będą w ustawie 500 plus. Nowelizacji i preferencyjnych warunków domagają się między innymi samotne matki. Problemem jest też próg dochodowy, który decyzuje o przyznaniu 500 plus na pierwsze dziecko, przekraczany czasami zaledwie o kilka złotych. Z rządowych podsumowań widać, że program 500 plus, mimo niedociągnięć, cieszy się powodzeniem.

Udostępnij ten wpis znajomym i w sieci. Może komuś też się przyda!

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "ZMIANY W 500 PLUS"

Powiadom o

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
19 września 2016 07:41

Dobrze, że to doprecyzowali, bo w przeciwnym wypadku cała inicjatywa byłaby według mnie bezesnsowna.

wpDiscuz
%d bloggers like this: