ZNOWU KONTROLE W PROGRAMIE 500 PLUS

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak działa program Rodzina 500 plus. Inspektorzy mają ocenić, czy pieniądze są przyznawane osobom, którym się naprawdę należą. Kontrole dotyczyć będą urzędników decydujących o wypłatach świadczeń.

Program Rodzina 500 plus działa od kilkunastu miesięcy i korzystają z niego prawie 4 miliony dzieci. Nie wszyscy rodzice są jednak zadowoleni z realizacji wniosków  składanych  o wsparcie. Najwyższa Izba Kontroli w tym roku przyjrzy się więc, w jaki sposób urzędnicy rozdzielają pieniądze. Oceni też,  czy zawsze przekazują je tym , którym zgodnie z założeniami programu fundusze należą się. Inspektorzy mają ocenić prace gmin związanych z wdrażaniem programu Rodzina 500 plus, sprawdzić, czy wypłacały w terminie potrzebne środki i zgodnie z założeniami ustawy weryfikowały składane przez rodziców wnioski.

Wnioski będą sprawdzone

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi dokumenty w urzędach marszałkowskich, urzędach miast, gminach i ośrodkach pomocy społecznej, czyli wszędzie tam, gdzie można składać wnioski i wypłacać pieniądze z programu 500 plus. Pod lupą inspektorów znajdzie się praca osób odpowiedzialnych za realizację sztandarowego rządowego programu. Kontrola pozwoli ocenić, czy w jakiś miejscach nie doszło do nadużycia, a ewentualne błędy pozbawiły potrzebujących pieniędzy z programu.

Komu 500 plus?

Co miesiąc w programie 500 plus składanych jest około 45 tysięcy wniosków. Każdego miesiąca do rodzin korzystających z rządowego wsparcia trafiają prawie 2 miliardy złotych. By dostać pieniądze na pierwsze dziecko dochód na osobę nie można przekroczyć  800 złotych ( w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200złotych). Na drugie i każde kolejne pieniądze należą się bez względu na zarobki. Nowością jest wymóg zasądzonych alimentów w sytuacji, gdy składający wniosek rodzic deklaruje, że sam wychowuje dziecko. Więcej o zmianach przeczytasz tutaj: http://babyfan.pl/3-najwazniejsze-zmiany-w-500-plus-od-2017-roku/

Źródło informacji: money.pl

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, podziel się nim i bez oporów rozsyłaj w sieci.

 

Podziel się
Podziel się


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o

wpDiscuz
%d bloggers like this: